Anasayfa » Genel » Kral II. Albert

Kral II. Albert

Kral II. Albert Biyografisi

Belçika‘nın 6. kralı. 9 Ağustos 1993 – 21 Temmuz 2013 tarihleri arası kral olarak görev yaptı.

Kral II. Albert, 6 Haziran 1934 Belçika ’da Stuyvenberg Kalesinde Kral III. Leopold ve Kraliçe Astrid’in ikinci çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Albert Félix Humbert Théodore ’dır. Kral olmadan önceki unvanı Liège Prensi’dir.

II.Dünya Savaşı zamanında Belçika Nazi Almanya ’sının işgali altındayken Prens II. Albert, ablası Prenses Josèphine-Charlotte ve ağabeyi Prens I. Baudouin ile önce Fransa‘ya ordan da İspanya‘ya gitti. 1940 yıllarının ortalarında ülkelerine geri dönerek Ardenlerde eğitimine 1944 yılının Haziran ayına kadar devam etti.

Müttefik Devletlerin orduları topraklarını geri alıncaya kadar Kral III. Leopold, Kraliçe ve çocukları almanlar tarafından önce Almanya‘nın Saksonya eyaletinde Hirschstein, sonra Avusturya‘nın Salzburg eyaletinin kuzeydoğu kesiminde olan Strobl’a sürgün edildi daha sonrasında Amerikan ordusunun yardımıyla özgür kaldılar. Siyası durumlardan ötürü Belçika Kral III. Leopold İsviçre‘de 1945’ten 1950’ye kadar orada kaldılar.

İsviçre‘de iken Prens II. Albert (Kral II. Albert), Cenevre‘de ikinci eğitim alıyordu.

16 Temmuz 1951 tarihinde Belçika kralı olan babası Kral III. Leopold, II. Dünya savaşından sonra devam eden sorunlar yüzünden krallıktan feragat ederek büyük oğlu Kral I. Baudouin ’e devretti.

Kral II. Albert, abisi Kral I. Baudouin‘in 31 Temmuz 1993 tarihindeki kalp krizi sonucu ölümünden sonra 9 Ağustos 1993‘te kral oldu.

Kral II. Albert, 2 Temmuz 1959 tarihinde İtalyan Paola Ruffo di Calabria ile evlendi. Belçika Kralı Philippe (d. 1960), Prenses Astrid (d. 1962), Prens Laurent (d. 1963), Prenses Delphine (d. 1968) adlarında çocukları vardır.

Kral II. Albert, 1967 yılında Belçika‘nın soylu ailelerinden Sybille de Selys Longchamps (d. 1941) ile evlilik dışı bir ilişki içindeyken kızı Delphine Boël (d.1968) doğdu. Birçok mahkeme ve DNA sonuçlarından sonra 27 Ocak 2020 tarihinde resmen Kral II. Albert‘in kızı olarak tanındı. Delphine Boël, kralın kızı olduğu biyolojik olarak Gerçeklandıktan sonra 1 Ekim 2020 tarihinde Brüksel Mahkemesinin Belçika Prensesi olarak tanıdıği Delphine Boël ’in soyadı Saxe-Coburg olarak değiştirildi.

Kral olarak II. Albert’in görevleri Belçika‘yı temsil etmenin yanı sıra devlet ziyaretleri, ticaret görevleri ve yüksek uluslararası toplantıları temsil etme, Belçika halkının kültür ve girişimciliğine ilgi duymak vardı.

Kral II. Albert, 21 Temmuz 2013 tarihinde oğlu Belçika Kralı Philippe ’e kalp rahatsızlığından dolayı görevini devretmesi ile oğlu Belçika‘nın 7. kralı oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın