Anasayfa » Genel » Kodlama Bilmeden Site Kurmak İçin Gerekli Bilgiler

Kodlama Bilmeden Site Kurmak İçin Gerekli Bilgiler

Kendinize ait bir site kurmak istiyorsunuz. Ancak bunu yapabilmek için lüzumlu olan kodlama teçhizatına sahip değilsiniz. Büyüyen teknoloji sayesinde artık kodlama öğrenmeden şahıslar kendilerine ait siteleri kolaylıkla kurabilmektedir. Kendinizi tanıtacak blog, haber siteleri ve e-ticaret sitelerini lüzumlu kodlama teçhizatına sahip olmadan kurmak artık çok kolay. Sarih kaynaklı WordPress sistemi ile uzun zamandır hayalini kurduğunuz web sitesini kurabilirsiniz. Fakat bazı web bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Temel işleyişi kavramak kendinize ait sitenizi kurmanız için ehemmiyetli bir husustur. Nasıl mı olacak? Yazımızın devamında tüm lüzumlu bilgileri size anlatacağız. Tüm bu bilgiler ışığında uzun zamandır hayalini kurduğunuz web sitesini kolaylıkla kurabilirsiniz.

Hosting

hosting

Host veya sunucu olarak adlandırdığımız internete bağlı 24 saat işleyen bir bilgisayardır. Bunların kullanmış olduğumuz bilgisayarlardan farkı ekipmansal özelliklerin bu bilgisayarlarda var olmasıdır. Öncelikli olarak bir site kurmak için paylaşacağınız bilgilerin yükleneceği bir sunucuya lüzumunuz var.

Hosting hizmetini yerli ve yabancı bir hayli işletme aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Başlangıç seviyesindekiler paylaşımlı hosting hizmetinden faydalanmaktadır. Emin bir senelik fiyat karşılığında edineceğiniz paylaşımlı hosting hizmeti bir sunucu üzerinde bir hayli sitenin barınması demektir. Öbür sunuculardan daha yavaş çalışan hosting hizmeti yüksek ziyaretçi rakamına sahip olmayan başlangıç seviyesinde yeterli olmaktadır.

Domain Alan İsmi:

Yukarıyada kısaca açıklamış olduğumuz hostingler sitenizi kurmak için tek başına yeterli olmaktadır. Fakat bazı meseleleri birliktesi getirebilir. Tüm bilgileri tek bir IP adresinden kullanıcılara sunuyor olması arama motorlarında yer almamanıza yol açacaktır. Buda dolaylı olarak sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenize başka bir deyişle size güvenmemesine yol açar. Bundan dolayı hostinge ek olarak bir domaine başka bir deyişle alan ismine lüzumunuz var.

domain

Amacınız internet siteniz ile bir marka haline dönüşmek ise kısa ve usta kalan amaca uygun domain adresine lüzumunuz var demektir. Hostingde olduğu gibi domain içinde yerli ve yabancı bir hayli işletme şahıslara hizmet vermektedir. Bu işletmeler aracılığıyla emin bir fiyat karşılığında istediğiniz domain adresine sahip olabilirsiniz.

 

WordPress:

wordpress1

Kodlama öğrenmeden internet sayfası kurmak isteyenler için hazırlanan bu sistem sarih kaynak kodu ile istediğiniz gibi tertip etme yapmanızı sağlar. Ayrıca sarih kaynak kodlu olması dilediğiniz tasarımları kullanmanızı da sağlamaktadır. İstediğiniz farklılıkları yazılımcılar tarafından hazırlanan eklentiler ile kodlama bilgisine gerek kalmadan yapabilirsiniz.

 

Sitenizi Nasıl Kuracaksınız?

Yukarıyada bahsettiğimiz gibi öncelikli olarak bir hosting satın alın. Daha sonra satın aldığınız host size Cpanel veya DirectAdmin heyeti giriş bilgilerini verecektir. Bu bilgileri kullanıp hostunuzla irtibatını sağlayın. İkinci olarak domain başka bir deyişle alan isminizi aldıktan sonra site adınızı tanımlayıp kayıt harekâtını tamamlayın. Yaptığınız operasyonları takip edebilmek için domaini sunucuya belirleyin. Cpanel ya da DirectAdmin oturumundan “Alan İsmi Ekle” ya da “Domain Setup” alanından alan isminizi ilave edin. Daha sonra tekerrür host oturumuna geçin. “DNS Management” DNS yönetimikısmından sunucuya ait NS adreslerini kopyalayın. Bu operasyondan sonra domain kaydı yaptığınız şirketten alan isimlerini yönet>DNS yönetimi kısmından NS adreslerini kaydolun. Kullanılan şirkete göre operasyonun bitirilme süresi 5 dakidan 24 saate kadar farklılık gösterir. Bu operasyonların ardından domaini sunucuya tanımla harekâtı bitmiş olacaktır.

WordPress.org adresine gidin. Sağüst köşede “download wordpress” butonuna tıklayarak dosyaları bilgisayarınıza kaydolun. Daha sonra winrar içindeki indireceğiniz dosyaları bir klasöre çıkarın. Bu dosyaları sunucunuza yüklemeniz için bir FTP programı FilleZilla gibi yüklemelisiniz.  Hostinginizi satın alırken FTP bilgileri verilmediyse sunucu oturumundan “FTP Yönetimi” kısmından kullanıcı ismi ve parola oluşturmalısınız. Daha sonra programı çalıştırın. Sağ üst köşede yer alan Dosya> Site Yöneticisi kısmına tıklayın. Burada yer alan sunucu kısmına hosting IP adresini ya da site adresini yazın. Daha sonra bir evvelki düzeyde oluşturduğunuz kullanıcı ismi ve şifrenizi girerek irtibat sağlayın.

wordpress

 

FTP girişini reelleştirdikten sonra karşınıza çıkan ekranda Domain>siteniz.com>public_html dosaysına gelerek wordpress.org adresinden indirerek .rar olarak çıkarttığınız dosyaların hepsini yükleyin. Bu yükleme harekâtını bitirin. Daha sonra siteniz.com veya siteniz.com/wp-admin adresine girin. Burada wordpress montajı yapmanız gerekecektir. Dil alternatifi kısmını Türkçe olarak seçin ve sırasıyla gelen komutları yerine getirin. Sona Gerçek sizden sistem MySQL bilgilerini isteyecektir. Sitenin güvenliğinden dolayı MySQL database oluşturmanız zorunludur. Hosting oturumuna giderek “MySQL yönetimi” kısmından oluşturun. Bilgileri montaja ilave ederek harekâtı devam ettirin.

Uzun zamandır istediğiniz siteniz artık hazır. Tertip Etme ve planlama sırası geldi. Site.com/wp-admin adresinden evvelki düzeyde oluşturduğunuz kullanıcı ismi ve parola ile giriş yapabilirsiniz.

Hiçbir kodlamaya gerek dinlemeden istediğiniz gibi tertip etme yapabilirsiniz.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın