Anasayfa » Genel » Isoroku Yamamoto

Isoroku Yamamoto

Isoroku Yamamoto Biyografisi

Japonya‘nın büyük komutanlarından biri olan Isoroku Yamamoto, Pearl Harbor Baskını’nı yönetmiştir.

Isoroku Yamamoto, 4 Nisan 1884 tarihinde Japonya‘nın Niigata şehrinin Nagaoka kasabasında Sadakichi Takano’nun 6. erkek çocuğu olarak doğmuştur. Annesi Mineko Takano idi. Doğduğunda bir samuray olan babası 56 yaşındaydı. Bundan dolayı kendisine 56 anlamına gelen “Isoroku” ismini verdi. Isoroku Yamamoto, İlkokul ve orta öğretimini Nagaoka Şehri Sakanoue Mekteb-i İptidai ve Niigata İli Nagaoka Mekteb-i İdadisi’nde tamamladı. 1904 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. Japon İmparatorluk Donanması Akademisinden mezun olan Isoroku Yamamoto, Amerika Birleşik Devletleri Donanma Savaş Koleji ve Harvard Üniversitesi‘nde okudu.

1904 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun olduğu sırada Rus-Japon Savaşı başladı. Japon Deniz Muharebesi’nde Teğmen Adayı olarak görev yaptığı zırhlı kruvazör Nişşin’de sol elinin işaret ve orta parmağını kaybetti.

1905 yılında teğmen, 1907 yılında üsteğmen, 1909 yılında Yüzbaşılığa yükseldi. 1910 yılında Deniz Harp Akademisine eğitime başlayan Yamamoto, 1915 yılında Binbaşılığa yükseldi.

Isoroku 1916 yılında eski Nagaoka samuraylarının başka bir ailesi olan Yamamoto ailesine Kabul edilerek Yamamoto adını aldı. Oğulları olmayan samuray ailelerinin, aile adını, rütbesini ve beraberindeki geliri devam ettirmek için uygun genç erkekleri bu şekilde evlat edinmesi yaygın bir uygulamaydı.

1919 yılında Amerika‘da görevliyken Harvard Üniversitesi‘nde ders aldı. Yarbaylığa yükseldi. 1923 yılında Albay oldu.

1924 yılında Deniz Kuvvetleri Kasumigaura Uçak Birlikleri Komutan Yardımcılığına atandı. 1925 yılında ABD ’de Washington DC Deniz Ataşeliğine atandı.

1928 yılında önce 2. sınıf Kruvazör olan ‘Isuzu’ adlı gemiye ve sonra da Uçak Gemisi ‘Akagi’nin komutanlıklarına atandı.

1929 yılında Londra ’da yapılan Silah Sınırlama Konferansında Japonya adına Deniz Kuvvetleri’nden uzman heyeti olarak katıldı. Tümamiralliğe yükseldi.

1930 yılında Deniz Kuvvetleri Havacılık Genel Müdürlüğü Teknoloji Şubesi Müdürü oldu. 1933 yılında 1. Hava Donanması Komutanlığına atandı.

1934 yılında Koramiralliğe yükselen Isoroku Yamamoto, Londra Silah Sınırlama Konferansı ön müzakeresi için Deniz Kuvvetleri baştemsiliciliğine tayin edildi. 1935 yılında Deniz Kuvvetleri Havacılık Genel Müdürlüğüne atandı. 1936 yılında Deniz müsteşarlığına getirildi.

1939 yılında Japonya İmparatoru Hirohito ’nun onayıyla Birleşik Filosu Genel Komutanlığına, aynı zamanda 1. Donanma Komutanlığına atandı.

Yamamoto, Japonya‘nın 1931’de Çin‘in kuzeydoğusunu işgaline, ardından 1937’de Çin‘le tam ölçekli kara savaşına ve 1940’ta Nazi Almanyası ve faşist İtalya ile Üçlü Paktı’na karşı çıktı. Isoroku Yamamoto, “Amerika‘nın düşmanı olmak demek bütün dünyanın düşmanı olmakla eşittir” diyerek Japonya ’nın Almanya ve İtalya ile Üçlü Askeri İttifak’ı kurmasına karşı çıktı.

1940 yılında Oramiralliğe yükselen Isoroku Yamamoto, 7 Aralık 1941 tarihinde ABD ’nin Hawaii adalarının Oahu adasında bulunan Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askerî üslerine karşı yapılan Pearl Harbor Baskını’na komuta etti.

4 Haziran – 7 Haziran 1942 tarihleri arasında Pasifik okyanusu‘nun ortasında ABD donanması ile yaptığı Midway Deniz Muharebesi’ni kaybetti.

Isoroku Yamamoto, II. Dünya Savaşı‘nın ilk dört yılı boyunca Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri Birleşik Filosu’nun başkomutanı olarak görev yaptı.

Isoroku Yamamoto, 18 Nisan 1943 tarihinde Solomon Adalarından Bougainville Adasına yaptığı bir uçakla gözlem turunda Amerikan uçaklarının hava konvoyuna düzenlediği saldırıda avcı uçağı tarafından düşürülerek ölmüştür. Bu pusu ilk defa bir savaşta bir komutanı Gerçekdan hedef alan operasyon olmuştur. Ölümü bir ay boyunca gizli tutulup açıklanmamıştır. Ölümü 21 Mayıs 1943 tarihinde açıklandı. 5 Haziran 1943 tarihinde Devlet Cenaze Töreni düzenlendi.

Isoroku Yamamoto, 1918 yılında Reiko Mihashi ile evlendi. Yoshimasa Yamamoto, Tadao Yamamoto, Masako Yamamoto, Sumiko Yamamoto isimlerinde iki oğlu, iki kızı vardı.

Isoroku Yamamoto, 18 Nisan 1943 tarihinde 59 yaşında ölmüştür.

İçeriği Oyla

Yorum yapın