Anasayfa » Genel » İngiltere’nin Güncel Başbakanı Liz Truss kimdir? Kaç yaşında?

İngiltere’nin Güncel Başbakanı Liz Truss kimdir? Kaç yaşında?

İngiltere’nin Güncel başbakanı belli oldu! Bugün, İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Maliye Bakanı Rishi Sunak arasındaki oylama sonucu açıklandı. Buna göre Liz Truss İngiltere’nin Güncel başbakanı oldu. Yapılan haberlerin ardından Liz Truss’un kim olduğu büyük bir merakla araştırılıyor. Peki, İngiltere’nin Güncel başbakanı Liz Truss kimdir? Detaylar haberimizde… 

İngiltere'nin Güncel Başbakanı Liz Truss kimdir? Kaç yaşında?

İNGİLTERE’NİN YENİ BAŞBAKANI BELLİ OLDU

Ülke nüfusunun yüzde 1 ’inden azını oluşturan Muhafazakar Parti üyelerinin, istifa eden Boris Johnson ’ın yerine Güncel parti liderlerini seçmek için oy kullandığı süreç tamamlandı. 

İNGİLTERE YENİ BAŞBAKANI LIZ TRUSS KİMDİR?

Elizabeth Mary Truss (d. 26 Temmuz 1975),  2021’den beri Dışişleri Bakanı ve 2019’dan beri Kadın ve Eşitlik Bakanı olarak görev yapmasıyla tanınan İngiliz Muhafazakâr siyasetçidir. Truss, Muhafazakâr Parti’nin bir üyesi olarak, Başbakan David Cameron, Theresa May ve Boris Johnsonhükûmetlerinde çeşitli kabine pozisyonlarında görev aldı.

BORIS JOHNSON İSTİFA ETMİŞTİ

5 Temmuz günü İngiltere ’de başlayan siyasi kriz, 7 Temmuz günü Başbakan Boris Johnson ’ın istifası ile sona erdi. Kabinesindeki 5 bakan ve 50’nin üzerindeki bakan yardımcısı ve hükümet görevlisinin istifası sonrası “parti kontrolünü kaybettiği” için görevi bırakma çağrısı yapılan Johnson için süreci başlatan başbakana yakın iki bakanın istifası olmuştu.

Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid, istifa mektupları ile kabinedeki görevlerinden ayrıldıklarını açıklarken, Sunak istifa mektubunda, “İngiltere halkı hakkı olan şekilde hükümetin düzgün, ciddi ve yetkin bir şekilde yönetilmesini bekliyor” demişti.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın