Anasayfa » Genel » Hacer Foggo

Hacer Foggo

Hacer Foggo Biyografisi

Hacer Foggo, 4 Aralık 1967 tarihinde Köy Enstitüsü mezunu öğretmen bir baba ile ev hanımı bir annenin kızı olarak Tokat ’ın Zile ilçesinde doğmuştur. Asıl adı Hacer Yıldırım ’dır. Ailesi, 1980 yılında 12 Eylül darbesinden sonra İstanbul ’a taşındı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünden mezun oldu.
Hacer Foggo, 1989 yılında gazeteciliğe başladı.

Ağırlıklı olarak insan kaynakları konularına odaklanan çeşitli gazete ve dergilerde 15 yıl boyunca muhabir olarak çalışan Hacer Foggo, 2003 yılından itibaren kent yoksulluğu üzerine çalışmalar yaptı.

İstanbul Gaziosmanpaşa’da 12 – 13 Mart 1995 tarihlerinde meydana gelen ve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan Gazi Olayları ile ilgili Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Evrim Alataş, Ahmet Şık, Miyase İlknur gibi gazetecilerle birlikte “tanık” olarak katıldı. Polis memuru Adem Albayrak’ın “uzun namlulu silahlarla halkın üzerine ateş ettiğini gördüklerini ve fotoğrafladıklarını” söyleyen isimler arasında yer aldı.

Hacer Foggo, İngiliz bir eğitimci ile evlenerek, eşinin soyadını aldı. Bir çocuğu vardır.

Hacer Foggo, 2006 yılında kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle Roman vatandaşların yerlerinden edildiği Sulukule, Küçükbakkalköy, Kağıthane ’de aktivist olarak mahallelinin yanında yer aldı.

Hacer Foggo, 2016 yılında ekonomik nedenlerde okula devam etmeyen, okulu terk eden çocuklara yönelik Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi ’ni kurdu.

koronavirüs pandemisi döneminde 18 Mart 2020 tarihinde arkadaşlarıyla birlikte Derin Yoksulluk Ağı ’nı kurarak temel ihtiyaçlara ulaşamayan 3 binden fazla aileye gıda, tablet vb. gönderilmesini sağladı.

Şişli Belediyesi Meclis Üyesi olan Hacer Foggo, ayrıca Genel Merkeze bağlı CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü olarak görevini sürdürmektedir. 27. dönem milletvekili seçimlerinde CHP ’den İstanbul milletvekili adayı olmuş ancak 18. Sırada olduğu için seçilememiştir.

Hacer Foggo, yerel yönetim, siyasi partiler ve kamu ile derin yoksulluk konusunda toplantılar yaptı, öneriler sundu.

2015 yılında Ashoka Fellowu ve 2021 yılında da Wow Dünya Kadınlar Festivali ’nde Türkiye ’den lider kadından biri olarak seçilen Hacer Foggo, 2023 yılında SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği ’nin öncülüğünde, kadın hareketinin geniş katılımıyla belirlenen “SES Yılın Kadınları 2021” ödülünü aldı.

2023 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi 29. ÇGD Uğur Mumcu Dayanışma Ödülü ’nü aldı.

Kitapları:
2002 – Nesturiler: 1843-1846 Nesturi katliamı

İçeriği Oyla

Yorum yapın