Anasayfa » Genel » Faruk Demir Kimdir? Hayatı?

Faruk Demir Kimdir? Hayatı?

Faruk Demir Biyografisi

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP Ardahan Belediye Başkan adayı oldu ve seçildi.

Faruk Demir, 1 Şubat 1963 tarihinde Ardahan ’ın Hanak ilçesinde doğmuştur. ilk ve orta öğrenimini Ardahan Hanak’ta tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Şan bölümüne girdi ve mezun oldu.

Faruk Demir, 1987 yılında TRT‘nin açmış olduğu yetişmiş ses sanatçısı sınavında başarılı olarak Türk Halk Müziği ses sanatçısı unvanıyla TRT‘de çalışmaya başladı ve 1999 yılına kadar devam etti. TRT ’de çalıştığı yıllarda Anadolu ’nun çeşitli yörelerinde kültürel araştırma ve derleme çalışmalarının yanı sıra TRT Ankara Televizyonu ve TRT ’nin diğer kanallarında uzun yıllar Program danışmanlığı ve sunuculuk yaptı. Bu çalışmalarını 1987 ’den 1999 yılına kadar aralıksız sürdürdü.

Faruk Demir, TRT ekranlarında Kuşaktan Kuşağa, Yüreğimizin Dili Türkülerimiz, Türküye Merhaba gibi çeşitli Türk Halk Müziği programlarında sunuculuk ve danışmanlık yaptı. Aynı yıllarda, kendi bestelerinin de yer aldığı Güneşim Ol ve Ardahan’ın Yollarında isimli iki albüm çıkardı.

Faruk Demir, 1999 yılında DSP‘den milletvekili adayı oldu ve 21.dönem Ardahan Milletvekili olarak TBMM ’ne girdi. Parlamentoda İnsan Hakları Komisyonu üyeliği TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlıkları yaptı.

Faruk Demir, Başkent Üniversitesi televizyonu Kanal B’nin müzik direktörlüğünü ve aynı kanalda Pazar günleri 21.00 – 23.00 arası yayınlanan Yurdun Sesi programının yayın ve sunuculuğunu yaptı.

Faruk Demir, 2015 yılı CHP Ardahan Milletvekili aday adayı oldu.

Faruk Demir, evlidir ve bir çocuğu vardır.

Dört dönem MESAM (Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Faruk Demir, 2010 yılında MESAM Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi ve Temmuz 2011 yılına kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Sözleri Aşık Mahzuni Şerif‘e ait olan Mustafa Kemal ATATÜRK‘e yazılan “sarı saçlım mavi gözlüm” adında türküyü tekrar hayat kazandırmıştır.

ARVAK ’ta (Ardahan İli Kalkınma Vakfı) Mütevelli Heyeti Üyesi olan Faruk Demir, aynı zamanda uzun yıllar Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığını da üstlendi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP Ardahan Belediye Başkan adayı oldu ve seçildi.

Albümleri :
1995 – Ardahan’ın Yollarında
1996 – Güneşim Ol
2006 – Türkülerim Yarım Kaldı
2008 – Sarı Saçlım Mavi Gözlüm (Maxi Single)
2009 – Sarı Saçlım Mavi Gözlüm-Nerdesin Dost

İçeriği Oyla

Yorum yapın