Anasayfa » Genel » Farah Zeynep Abdullah Kimdir? Hayatı?

Farah Zeynep Abdullah Kimdir? Hayatı?

Farah Zeynep Abdullah Biyografisi

Farah Zeynep Abdullah, 17 Ağustos 1989 tarihinde Irak kökenli baba ve bir Türk annenin kızı olarak istanbul’da doğmuştur. Annesinin adı Gülay, babasının adı Osman ’dır. Ailesi, İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi‘nin son eşi Prenses Farah Diba‘yı çok sevdikleri için adını Farah koymuş.
İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi‘nde başladığı lise eğitimini İngiltere ’de bitirmiştir. 2006 yılında babasının işi nedeniyle İngiltere ’ye taşındı. İngiltere ’de bir yıl devam ettiği üniversitede iken “Closer” adlı tiyatro oyununda profesyonel olarak rol aldı.

Farah Zeynep, üniversitede 2. Sınıfa başlamaya hazırlanırken Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin teklifi geldi. İngiltere’ye, okuluna dönmesine 3 gün kala, deneme çekimlerinde başarılı bulunduğunu ve Aylin rolüne seçildiğini öğrenmiştir. Dizide oynayacağı kesinleşince de okul kaydını dondurdu. Öyle Bir Geçer Zaman ki adlı dizinin 2nci sezonundan sonra, diziden ayrılarak, oyunculuk kariyeri için kaydını dondurduğu Kent Üniversitesi (İngiltere) Fransızca-Drama bölümüne dönüp, eğitimini tamamlamış ve 2013 yılında diplomasını almıştır.

2013 yapımı Yılmaz Erdoğan‘ın yazıp yönettiği, “Kelebeğin Rüyası” adlı filmde Farah Zeynep Abdullah, başrolü Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte Mert Fırat ile paylaşmıştır.

2011 yılından 2013 yılına kadar oyuncu Eser Yenenler ile birlikte oldu. daha sonra da Görüntü Yönetmeni Gökhan Tiryaki ile birlikte olmaya başladı.

Farah Zeynep Abdullah, başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte oynadığı, 2014’ün Şubat ayında Star Tv’de oynamaya başlayacak olan, Nermin Bezmen ’in romanından uyarlanan “Kurt Seyit ve Şura” adlı dizi film çekimlerine Kocaeli-Kartepe ’de 2013 Aralık ayında başladı.

2014 yılında yönetmeni Çağan Irmak olan “Unutursam Fısılda” isimli filmde Farah Zeynep Abdullah, Hümeyra, Mehmet Günsür, Kerem Bursin ve Işıl Yücesoy ile birlikte oynadı.

2015 yılında çekilmeye başlayan senaryo ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan ’nın yaptığı “Ekşi Elmalar” filminde görüntü yönetmenliği Gökhan Tiryaki yaptı. Filmde Farah Zeynep Abdullah, Devrim Yakut, Fatih Artman, Ersin Korkut, Songül Öden, Şükran Ovalı rol aldı.

Filmleri :
2010 – 2012 – Öyle Bir Geçer Zaman ki
2013 – Kelebeğin Rüyası
2014 – Kurt Seyid ve Shura
2014 – Bi Küçük Eylül Meselesi
2014 – Unutursam Fısılda (film)
2015 – Barbie Prenses ve Rockstar (Prenses Azra) (seslendirme)
2016 – Ekşi Elmalar (Sinema Filmi)

Ödülleri :
2011 – Antalya Televizyon Ödülleri, En Güncel Yardımcı Kadın Oyuncu; Öyle Bir Geçer Zaman ki
2013 – 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu; Kelebeğin Rüyası
2014 – 46. Siyad Türk Sineması Ödülleri – En iyi yardımcı kadın oyuncu (Kelebeğin Rüyası)

İçeriği Oyla

Yorum yapın