Anasayfa » Genel » Fahri Kasırga Kimdir? Hayatı?

Fahri Kasırga Kimdir? Hayatı?

Fahri Kasırga Biyografisi

11 Eylül 2014 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteridir.

Fahri Kasırga, 20 Ocak 1953 tarihinde Rize Çayeli’nde doğmuştur. İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1978 yılında Riza başladı. 1979 yılında Hopa Cumhuriyet Savcılığı yaptı. 1979 Aralık ayında askerlik görevini ifa etmek üzere görevinden ayrıldı.

1979 Aralık ayında askerlik görevini yapmak üzere askere gitti. Askerlik dönüşü 1981 yılında Erzurum-Olur Cumhuriyet savcı yardımcısı olarak tekrar göreve başladı. Ardından sırayla TrabzonÇaykara, SakaryaKarasu Cumhuriyet Savcılığı ve OrduFatsa, Diyarbakır ve uzun yıllar Kocaeli Cumhuriyet başsavcılığı yaptı.

26 Kasım 2001 tarihinde başladığı Ankara Cumhuriyet Başsavcısı iken, 3 Ekim 2003 tarihinde AKP Hükümeti döneminde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı’na getirildi. HYSK Üyesi olarak görev yaptı.

Anayasa’nın 114’üncü maddesi gereğince 2el seçimleri öncesi istifa eden Cemil Çiçek ’in yerine 7 Mayıs 2007 ile 29 ağustos 2007 tarihleri arasında “tarafsız Adalet Bakanı” olarak görev yaptı. Seçimler sonrası Bakanlık görevini Güncel Bakan Mehmet Ali Şahin ’e bıraktı. Ardından tekrar müsteşarlık makamına dönen Fahri Kasırga, 2008 yılında kadar bu görevini sürdürdü. 2008 yılında Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri unvanıyla Başbakanlık Başdanışmanı oldu.

Fahri Kasırga, Aynur Kasırga ile evli ve Mehmet Serdar Kasırga, Talip Serkan Kasırga adlarında 2 oğlu vardır. Aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesidir.

Fahri Kasırga, 20 Ocak 2014 tarihinde Efkan Ala‘nın İçişleri Bakanı olmasıyla boşalan Başbakanlık Müsteşarlığı’na atandı.

Fahri Kasırga’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde olduğu dönemde, Recep Tayyip Erdoğan hakkında açılan bir davayı temyiz etmeyerek beraat etmesini sağladığı iddia edilmişti.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından, 11 Eylül 2014 tarihinde de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevine getirildi.

15 Temmuz 2016 gecesi Yapılan Feto darbesi girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Nizamiyesi’nden zorla derdest edilerek, askeri bir ambulansla Akıncılar Üssü’ne götürüldü. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından kurtarıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın