Anasayfa » Genel » Fahrettin Koca Kimdir? Hayatı?

Fahrettin Koca Kimdir? Hayatı?

Fahrettin Koca Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı.

Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı’nın’ (TESA) Kurucu Başkanı olan Dr. Fahrettin Koca, vakıf aracılığı ile 1997 yılında Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi‘ni kurdu. Fahrettin Koca, 1997 yılından beri bu görevde bulunuyordu.

Fahrettin Koca, 1965 yılında Konya‘da doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Konya’da okuduktan sonra liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okuyup mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında pratisyen hekim olarak mezun oldu. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda 1995 yılında tamamlayarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Fahrettin Koca, çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu. Kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sağlık kurumlarında Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm politikaları Gerçekltusunda önemli atılımlar Gerçekleştirdi.

Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesinin Müteveürüten Fahrettin Koca’nın, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunuyor.

Fahrettin Koca, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığını, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığını yürütüyor.

Fahrettin Koca, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin de doktoru olarak da biliniyor.

İngilizce bilen Fahrettin Koca, evli ve dört çocuk babasıdır.

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın