Anasayfa » Genel » Ekrem Dumanlı Kimdir? Hayatı?

Ekrem Dumanlı Kimdir? Hayatı?

Ekrem Dumanlı Biyografisi

Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmenidir.

Ekrem Dumanlı, 1964 yılında Yozgat‘ta doğmuştur. Annesi Makbule Dumanlı ’dır. Lise biri bitirene kadar Yozgat’ta okudu sonra Ankara ’ya giderek lise tahsiline orada devam etti. 16 yaşındayken 12 Eylül 1980 yılında askeri darbe ile tutuklanmış, yargılanmasına kadar geçen 1 yıllık sürede cezaevinde yatmış, yargılanmasının ardından tahliye edilmiş ve daha sonra da beraat etmiştir.

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bir süre istanbul’da Türkçe-Edebiyat öğretmenliği yaptı. 1993 yılında Zaman Gazetesi Kültür Sanat Servisi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Kültür Sanat Servisi Editörlüğü ve Genel Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

1997 yılında Amerika‘ya Boston ’a giderek Emerson College’de medya uzerine master yaptı ve 11 Haziran 2001 tarihinde Türkiye’ye döndü, ardından Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. Ekrem Dumanlı, 2001 yılından bu yana Zaman Gazetesi`nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütmektedir.

Ekrem Dumanlı, 1997 yılında “Son Duruşma” adlı bir tiyatro eseri yazmıştır.

Ekrem Dumanlı, Medya Derneği Başkan Yardımcısı, WAN (World Association of Newspapers) üyesi ve ayrıca BJK kongre üyesidir. Bir dönem Fatih Üniversitesi’nde de ders vermiştir.

Ekrem Dumanlı, ilk evliliğini Aker eşarplarının sahibinin kızı ile yaptı. 2009 yılında ilk eşinden boşanarak ikinci evliliğini öğretmen Esra Dumanlı ile yaptı. İlk eşinden İki kız, bir oğlu vardır. İkinci eşinden 19 Aralık 2014 tarihinde Saadet adında bir kız çocuğu olmuştur.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Ekrem Dumanlı, 14 Aralık 2014 tarihinde ‘paralel yapı ’ iddialarıyla ilgili olarak gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan caddesindeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirildi.

19 Aralık 2014 tarihinde mahkemece aralarında Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da olduğu 8 kişi adli kontrol şartı ve yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

5 Ekim 2015 tarihinde Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğinden istifa etti.

11 Ekim 2015 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Paralel Devlet Yapı ana soruşturması kapsamında, Ekrem Dumanlı tekrar Akın İpek ve halen tutuklu bulunan Hidayet Karaca‘nın da arasında bulunduğu 65 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Ardından adli kontrol şartıyla (yurt dışı yasağı) serbest bırakıldı.

03 Ağustos 2016 tarihinde Ekrem Dumanlı hakkında darbe suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

Kitapları:
1997 – Son Duruşma
2003 – 28 Şubat Gölgesinde Amerika
2003 – Medya
2008 – Üç Mesele : İktidar Medya Ergenekon
2007 – Kronik Gündemlere Pratik Çözümler
2009 – Anlık Hikâyeler
2011- Haber Kılavuzu – Gazetecinin El Kitabı

İçeriği Oyla

Yorum yapın