Anasayfa » Genel » Edis Görgülü Kimdir? Hayatı?

Edis Görgülü Kimdir? Hayatı?

Edis Görgülü Biyografisi

Şarkıcı, söz yazarı, besteci, oyuncu

2015 yılında “Durma Dans Et” adlı dans yarışmasında jüri üyesidir.

Edis Görgülü, 28 Kasım 1990 tarihinde Londra ’da doğmuş olup İzmir‘de büyümüştür. Anne-babası çalışmak ve eğitimlerini tamamlamak için Londra’ya gittiklerinde dünyaya gelmiştir. Annesi bir kafede işletmecilik yaparken babası BBC Radio’da çalışıyordu. Edis 2 yaşında iken aile Türkiye ’ye dönerek İzmir ’e yerleşti. 4 yaşında piyano çalmaya başladı. Liseyi İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde okuyarak mezun oldu.

İzmir ’de lisedeyken müzik eğitimine başladı. Ayrıca İzmir Kent Orkestrası’nda solistlik yaptı. Liseden sonra istanbul ’daki Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanınca İstanbul’a yerleşti. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı da kazanarak bu bölüme de başladı. Daha sonra iki okul zor gelince İstanbul Üniversitesini bıraktı.

Üniversitede okurken bir yandan da müzik çalışmalarını ilerletip albüm çıkarma girişimlerinde bulundu ancak başarılı olamadı. Oyunculuk ajanslarına kaydını yaptırdı. 2012 yılında dizi oyunculuğuna başladı.

2012 yılında FOX’ta yayınlanan “Dinle Sevgili” dizisinin 2. Sezonunda Barış karakterini canlandırdı.

Edis Görgülü, başrolünü Robin Williams‘ın oynadığı 1993 yapımı “Müthiş Dadı” adlı filmden esinlenilerek yapılan ve 2012 yılında yönetmenliğini Sadullah Çelen ’in yaptığı “Hayatımın Rolü” adlı dizide Haluk Bilginer, Ebru Özkan, Ebru Aykaç, Emel Göksu, Güzin Özyağcılar, Bekir Aksoy, İlhan Şeşen ile birlikte oynadı.

Ozan Çolakoğlu ve Soner Sarıkabadayı ile tanıştıktan sonra PDND Müzik ile albüm anlaşması imzaladı. PDND Müzik plak şirketinden çıkan albümün yapımcılığını Soner Sarıkabadayı, aranjörlüğünü ise Ozan Çolakoğlu üstlendi. Ve 2014 yılının aralık ayında çıkardığı “Benim Ol” adlı ilk albümünün içindeki “Benim Ol” şarkısına çektiği klibinde Hepsi üyesi Cemre Kemer de rol aldı. Edis Görgülü, söz yazarlığını ve besteciliğini kendinin yaptığı “Benim Ol” şarkısını tanıtmak için 3 Adam, Güldür Güldür ve İşte Benim Stilim dahil olmak üzere çeşitli programlara konuk oldu.

2 Mayıs 2015 tarihinde Soner Sarıkabadayı ile birlikte Bostancı Gösteri Merkezi’nde sahneye çıkarak ilk konserini verdi. Ardından 19 Mayıs 2015 tarihinde Sultangazi’de konser verdi.

Acun Ilıcalı ’nın televizyon kanalı Tv8 ’de, Temmuz 2015 tarihinde başlayacak olan “Durma Dans Et” adlı dans yarışmasında Tuğba Karaca sunuculuk yapacak. Programın jüri üyeleri ise Kemal Doğulu, Edis Görgülü, Cemre Kemer ve Neslihan Önder olacak.

Ödülleri :
2015 – Dijital Dünyanın Enleri Ödülleri – Yılın En Güncel Çıkış Yapan Erkek Sanatçısı
2015 – Ege Üniversitesi Medya Ödülleri – En Güncel Çıkış Yapan Sanatçı
2015 – Altın Homeros İzmir’e Katkı Ödülleri – Yılın İzmirli Sanatçısı
2015 – Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En Güncel Çıkış
2015 – Vodafone Freezone Liselerarası Müzik Yarışması – Umut Vaat Eden Genç Yetenek
2015 – Kral Türkiye Müzik Ödülleri – En Güncel Çıkış
2015 – MGD Altın Objektif Ödülleri – En Güncel Çıkış Yapan Sanatçı

Albümleri :
2014 – Benim Ol (Single)
2015 – Olmamış mı? ( single)

Filmleri ve Dizileri :
2012 – Hayatımın Rolü (Uygar) (TV Dizisi)
2012 – Bir Aylak Adam (Kendisi)(Video)
2012- Dinle Sevgili 2. Sezon (Barış) (TV Dizisi)

İçeriği Oyla

Yorum yapın