Anasayfa » Genel » Ed Wood Kimdir? Hayatı?

Ed Wood Kimdir? Hayatı?

Ed Wood Biyografisi

Tam adı Edward Davis Wood Jr ; yönetmen, senaryo yazarı, oyuncu ve yapımcı olarak tanındı. Çok düşük bütçelerle kült filmlere imza attı.
1924 yılında New York‘da doğdu. Babası posta servisinde çalışıyordu. Annesi her zaman bir kız çocuk istediği için 12 yaşına kadar ona kız elbiseleri giydirmişti. Çocukluğunda çizgi romanlara düşkündü. Gençlik yıllarında bir dönem bir müzik grubunda davul çalmıştı. İlk fotoğraf makinesi ona 17. yaş gününde hediye edilmişti. Çektiği ilginç fotoğraflar arasında bir uçak kazası da bulunmaktaydı.

Bir süre Deniz Kuvvetleri’de görev aldı. Limanda yük boşalttığı bir sırada orada bulunan bir karnavala katıldı. Garip görünümü ve etkili oyunculuğu karnavalda ucube şovlarına katılabilmesini sağladı. Etkili görsel oyunlar ve karakterler yaratıyordu. Kadın kıyafetleri içindeki rahatlığı, onun kadın rollerini rahat oynamasını sağlıyordu. Alkol ve uyuşturucu sorunları bu dönem başladı. Gelecek yıllarda hayatının değişmezlerinden olacaktı.

Düşük bütçeyle çektiği ve araba jantından yaptığı uzay gemilerini kullandığı filmi “Plan 9 from Outer Space“(1959) ölümünden sonra en ünlenen filmi oldu. Yine aynı dönemler çektiği “Bride of The Monster“da kullandığı özel efektler dikkat çekiciydi. Wood’un filmleri hep çok az bir bütçeyle ve kısıtlı zamanlarda çekilmişti. Kullandığı ilginç efektler ve mekanlar bunun sonucuydu.”Plan 9 from Outer Space” filmiyle daha sonra “The Golden Turkey” ödülünü aldı. Bu sinema dünyasındaki en kötü filmlere verilen ödüldü.

Onun sinema dünyasındaki kahramanı Orson Welles idi. Hem yazar, hem yönetmen ve oyuncu olarak çalıştığı için kendisiyle benzediğini düşünüyordu. Orson Welles’ın da maddi sıkıntılar içinde film çekmiş olması Wood’u ona yaklaştırıyordu. Ancak Wood hiçbir zaman onunla tanışma fırsatı bulamadı.

Ünlü korku filmi oyuncusu Béla Lugosi, onunla çalışmış oyunculardandı. Ancak Wood ile çalıştığı dönem artık ününün kalmadığı uyuşturucu ve alkol yüzünden başının dertte olduğu son yıllarıydı. Dostlukları set dışında da devam etmekteydi.

Wood kendi hayatından esinlendiği filmi “Glen or Glenda“(1953) ile daha sonraki yıllarda tanınacaktı. Filmde “Angora”ya olan fetişizmini vurgulamıştı. 50li yıllar boyunca sayısız korku ve seks hikayesi yazmıştı. Hikayelerinde uyuşturucu kültürü ve transeksüellik üzerinde durmuştu.

Son yılları hep maddi sıkıntılar içinde geçti. Alkol sorunu artmıştı. 1978 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti.

Ölümünün ardından 1994 yılında hayatının anlatıldığı filmin yönetmenliğini Tim Burton yaptı. Başrolde Ed Wood rolünde ünlü oyuncu Johnny Depp rol aldı. Bu film ile yönetmenin hayatının bilinmeyen yönleri ortaya çıkmış oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın