Anasayfa » Genel » Ece Aksoy

Ece Aksoy

Ece Aksoy Biyografisi

İstanbul‘da yeme içme denince akla gelen ilk yerlerden olan Ece Bar’ın sahibidir.

Ece Aksoy, 24 Şubat 1943 tarihinde İzmir‘de beş çocuklu Şenay ailesinin en ufağı olarak doğmuştur. Annesi Fatma hanım, babası Hüseyin Şenay beydir. İzmir‘in Hatay mahallesinde iki katlı, ahşap bir konutta büyüdü. Babasını 11 yaşında iken kaybetti. Baba tarafı 1913 senesinde Yugoslavya‘dan göçmüş, anne tarafı ise Giritlidir. İzmir Kız Lisesi ’nden mezun olduktan sonra çalışmaya başladı. İlk eşi Yalçın’ı dükkanında tanıdı.

Ece Aksoy, ilk eşi Yalçın ile 1963 senesinde evlendi ve İstanbul‘a taşındı. Bir yıl sonra boşandı. Kısa bir vakit sonra evlendiği İkinci eşi gazeteci Tunca Aksoy‘dan Zeynep d.1974 adında bir kızı vardır. Kızı Zeynep ABD‘de. Müzik eğitimi görmüş, şimdi sahne yönetimi üzerine master yapıyor.

Ece Aksoy, gazeteci Tunca Aksoy ile evli olduğu senelerde sanat dünyasından birçok insanla tanıştı. Eşi gazeteci Tunca Aksoy 1979 senesinde karaciğer hastalığından can verince, Ece para kazanmanın yollarını aradı. O zamana kadar çalıştığı iş yerlerinden sigorta emeklisi olmuştu ancak para yetmiyordu. Bir sene boyunca armağanlık eşya yapıp sattı, ancak iş yürümedi. Daha sonra Egemen Bostancı‘nın referansıyla üç sene Hürriyet Gazetesi için fotoroman prodüksiyonu yaptı.

Sonra birgün 1984 senesinde Egemen Bostancı Ece Aksoy’a telefon ederek; “Günay lokantanın sahibi Günay Tuncer ile Levent ’te Nispetiye Sokağında Stüdyo 54’ü açtık. Yukarıyası bekleme odası gibi bir yer. Sen de orayı bar yap, çalıştır” dedi. Böylece Ece Bar açılmış oldu.

Ece Aksoy, Levent ’te Nispetiye Sokağında açtığı Ece bar ’ı kapattıktan sonra Arnavutköy ’de Kamacı cadde ’ta üç katlı daha önceki bir Rum evini restorana dönüştürdü. Daha sonra Bodrum Gölköy ’e yerleşip 70 yataklı bir otel işletti. Otelciliği sevmedi. Kuruçeşme ’de Ece bar ’ı ve Aynalı birahane ’yi açtı ve firmaya başladı. Bir vakit sonra bar ve birahane ’nin firmasını devretti.

Firmasını devrettikten sonra bir vakit konutta oturan Ece Aksoy, daha sonra tasarımcı dostu Berna Bora ’nın teşvikiyle Tepebaşı ’nda daha önceki bir işkembeci dükkânını Berna Bora yine iç tasarımını yaparak 2007 senesinden beri tekerrür firmaya başladı. Şimdiki adı ile Dokuz-Ece restoranı ’nda hizmet veriyor.

Ece Aksoy, mekanlarında pişecek yemekler için sırf etraf pazarlardan hormonsuz sebze toplamak için haftada vasati 400-500 km yol yapıyor. Cumartesi Yalova Pazarı’ndan, Pazar İnebolulular’ın getirdiği bir pazara gidiyor. Zeytinyağını her seferinde gidip Çanakkale‘den alıyor.

Kitapları :
Yemekte Rüzgar Var
1963 – Şiir kitabı

İçeriği Oyla

Yorum yapın