Anasayfa » Genel » David Attenborough Kimdir? Hayatı?

David Attenborough Kimdir? Hayatı?

David Attenborough Biyografisi

İngiliz yayıncı ve natüralist David Frederick Attenborough, karizmatik ses tonu, çizgisini bozmayan duruşu ve programlarıyla pek çok hayranı olan ünlü bir kişilik.

David Attenborough, 8 Mayıs 1926 tarihinde İngiltere, Londra, Isleworth ’da bir yüksek okul müdürünün ikici oğlu olarak doğmuştur. Tam adı David Frederick Attenborough ’dır. Yönetmen, yapımcı ve aktör Richard Attenborough‘un (d.1923-ö.2014) kardeşidir. Cambridge Üniversitesi‘nde doğa bilimleri, jeoloji ve zooloji üzerine eğitimini tamamladı. Kariyerine 1950 yılında BBC‘de başarılı bir Zoo Quest serisini başlatan yapımcı olarak başladı.

Kendi ilgi alanını televizyona taşıdığı ilk programı “The Pattern of Animals” olmuştur. Londra Hayvanat Bahçesinden getirilen hayvanların izleyenlere tanıtıldığı ve hayvanların doğaya uyum kabiliyetlerinin sergilendiği bu üç bölümlük program Attenborough ’un bu alandaki ilk yapımıdır.

Ancak bu yapımda henüz kamera önünde değildir Attenborough, bir sonraki yapımında ise 1954 yılında Gerçekleştirecek ve sunucu programdan önce hastalanınca bir zorunluluk olarak kamera önüne geçecektir. 1957 yılında BBC, Bristol ’da bir Doğa Tarihi bölümü kurar ama David Attenborough oraya katılmayı reddeder ve ayrılmak istemediği Londra ’da Seyahat ve Keşif Bölümünü kurar. 1960 ’ların başında ise akademik kariyerini sürdürmek üzere BBC ’den ayrılır. Sosyal Antropoloji ’de yüksek lisansını tamamladıktan sonra BBC ’ye program yapımcılığına geri döner.

David Attenborough, 1965’te BBC2 kanalının yöneticiliğine seçildi. BBC2 yayını eğitim hizmetlerine ayrılır. Belgeseller, bilgi yarışmaları ve eğitim bantlarıyla kanal yepGüncel bir çehre kazandırır. Aynı yıl dünyanın ilk Açık Öğretim Üniversitesi olan Open University ’nin de kurulması için hazırlıklara başlamış ve yıllar içinde BBC2 ile Open University beraber çalışmıştır. BBC2 böylece David Attenborough başkanlığı yıllarında bir televizyon üniversitesine dönüşmüş, bilginin kampuslardan çıkıp evlere kadar ulaşmasını sağlamıştır.

BBC2 ’yi yönettiği dört yıl boyunca istasyon renkli televizyona geçti ve belgesel yapımcılığını da sürdürmeyi başardı, doğal tarih içeriğinin genişletilmesinde etkili oldu. David Attenborough, 1969 yılında BBC’den yöneticilikten ayrıldıktan sonra belgesel yapımcılığına geri döndü.

Modern doğa belgeseli için standartları belirleyen, Life on Earth adlı şiir de dahil olmak üzere, çeşitli seriler yazmaya ve yazmaya başladı. O zamandan beri Attenborough, sayısız ödüllü doğa odaklı program yazmış, üretmiş, barındırmış ve anlatmış ve hayatını vahşi hayatı kutlamaya ve korumasına adamıştır.

1973 ’te ilk projesi olan “Eastwards with Attenborough” ile yöneticilik sonrası ilk belgeselini yayınlar. Ancak aklında bugün dahi süregiden bir seri olan “Life” vardır. Yeryüzü üzerindeki tüm canlı yaşamını ekrana taşımayı hedef alan projenin hazırlıkları uzun yıllar sürmüştür.

Fabulous Animals, The Tribal Eye ve The Explorers Attenborough ’un Life serisinden önce yapımcılığını üstlendiği diğer belgesellerdir.

Life On Earth” adını taşıyan ve Attenborough ’un BBC için yapacağı Life serisinin ilk bölümleri 1979 yılında yayınlanmaya başladı.

“Life On Earth” adını taşıyan yapımdan önce BBC1 ’da başlayan bir vahşi yaşam belgeseli olan “Wildlife on One” isimli yapım 2005 yılına kadar devam etti.

1984 yılında Güncel belgeseli olan “The Living Planet”in çekimlerine başladı. 1990 yılında ile Life serisinin üçüncüsü olan “The Trials of Life” BBC ’de yayınlanır. Bu kez seri hayvanların davranışları üzerinden insan sosyolojisini anlamaya ve Güncel soruların tartışılmasına öncülük etmiştir.

1969 ’da başlayan Life belgeselleri günümüze kadar Attenborough ’un yapım ve yönetiminde sürmektedir. 1993 ’de “Life in the Freezer” ile ilk kez Antarktika ’yı televizyon ekranına taşımıştır. 1995 ’te “The Private Life of Plants” ile bu kez bitkilerin renkli yaşamını ekranlara taşımıştır.

1998 ’de “The Life of Birds”te kuşların yaşamını 2002 ’de ise “The Life Of Mammals” (Memeliler Dünyası) doğa belgeseli dizisini yaptı. 2005 yılında Life in the Undergrowth ’da Omurgasızların yaşamını 2008 ’de ise Life in Cold Blood ’da soğukkanlı canlıların yaşamını aktarmıştır.

Görmediğimiz birçok şeyi bize gösteren birisi oldu, David Attenborough. İlk kez onun sözleriyle bir yağmur ormanını tanıdık. İlk kez onun deneyimlemesi yansıdığı beyaz cama. Bir gorille karşı karşıya gelişini belgesellerden izledik. Toprak altından çıkarılan bir dinozor kemik kalıntısı da ormanda insanlığının bilincinden uzak bir canlı da ilk kez onun anlatmasıyla bilinçlerimize taşındı.

Bir çölün yalnızlığındaki böcekten okyanustaki küçücük bir su canlısı da onun sesiyle tanıtıldı bütün dünyaya.

1985 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından Sir unvanı verilen ve belgeselleriyle efsanevi bir isim haline gelen David Attenborough, uzunca bir süre doğa tarihi programlarına devam etmiştir.

2012 yılında, David Attenborough tarafından bulunan, 1.04 mm uzunluğunda ve sadece Avustralya Eyaleti Queensland’daki Torres Boğazı’ndaki Horn Adası’nda bulunan bir örümcek türüne onun adına atıfla “Prethopalpus attenboroughi” adı verilmiştir.

Ayrıca Filipinler ’in Palawan bölgesindeki bir dağın tepesinde yetişen et obur bir bitki olan Attenborough sürahi bitkisi (Nepenthes Attenboroughi) ’ne de onun adı verilmiştir.

David Attenborough, Jane Elizabeth Ebsworth Oriel ile 17 Şubat 1950 tarihinde evlendi. Eşi 16 Şubat 1997 tarihinde 70 yaşında iken vefat etti. Robert Attenborough ve Susan Attenborough adlarında iki çocuğu vardır.

2009 yılına gelindiğinde BBC tarafından bütün Life serisini bir araya getiren “David Attenborough ’s Life On Land: A DVD Encyclopedia” yayınlandı. bu pakette Attenborough ’un 1987 ’den bu yana yaptığı bütün belgeseller bir arada tüketicilere sunulmuştur.

İçeriği Oyla

Yorum yapın