Anasayfa » Genel » Daniel Radcliffe Kimdir? Hayatı?

Daniel Radcliffe Kimdir? Hayatı?

Daniel Radcliffe Biyografisi

İngiliz oyuncu. Gerçek adı Daniel Jacob Radcliffe’dir. 23 Şubat 2004 tarihli The Sun gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre 5 milyon sterlinlik servetiyle Windsor Prensi Harry ve Charlotte Churc‘ün ardından İngiltere’nin en zengin üçüncü gencidir. J.K. Rowling‘in dünyaca ünlü romanı harry-potter’ın beyaz perde uyarlamasında Potter karakterini canlandırarak üne kavuşmuş olan Radcliffe, serinin tüm filmlerinde rol almış, büyük gişe başarısı kazanmış olan filmin en çok dikkat çeken oyuncusu olmuştur.
23 Temmuz 1989‘da Alan Radcliffe ve Marcia Gresham‘ın tek çocuğu olarak Fulham, Londra‘da dünyaya geldi. Annesi Marcia Gresham, BBC için çekilen The Inspector Lynley Mysteries ve Walk Away and I Stumble gibi TV filmlerinde rol almış olan bir aktristti. Sussex House School‘daki eğitimini City of London School‘la devam ettiren Radcliffe, okulda sahnelenen oyunlarda görev alıyordu. Radcliffe, henüz 10 yaşındayken ilk oyunculuk deneyimi için kamera karşısına geçti. BBC için çekilen ve Charles Dickens‘ın ünlü romanı David Copperfield‘ın uyarlaması olan filmde, Copperfield’ın çocukluğunu canlandırarak dikkatleri üzerine çeken Radcliffe için bu büyük bir fırsattı. Çünkü film iki parça halinde BBC’de yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştü. Bir yıl sonra Mark Pendel karakteri için aranan çocuk oyuncu sıfatlarıyla örtüştüğünü düşünerek yönetmen John Boorman, The Tailor of Panama isimli filmi için Radcliffe’i seçti. Radcliffe; Pierce Brosnan, Geoffrey Rush ve Jamie Lee Curtis gibi başarılı oyuncularla aynı yapımda yer alma şansı bulmuştu.

Ancak 2001 yılı Radcliffe’in hayatını büyük ölçüde değiştirecek olan gelişmelere gebeydi. Zira ünlü yönetmen Chris Columbus J.K. Rowling’in tüm dünyada büyük ilgi görmüş olan romanı Harry Potter’ı beyaz perdeye uyarlamak istiyordu ve Potter’ı canlandıracak olan oyuncu arayışına girmişti. Harry Potter karakterine benzerliği ve daha önce oyunculuk tecrübesi olması dolayısıyla Columbus, Radcliffe için özel bir seçme yapmak istemişti. Seçmelerde Haley Joel Osmont ve Frankie Muniz gibi güçlü rakipleri de olan Radcliffe’in anne ve babası, henüz 11 yaşında olan oğullarının bu uluslararası projede yer alıp almaması konusunda kararsızdılar ve seçmeyi kazanamazsa oyunculuğa olan ilgisini ve daha da önemlisi kendine güvenini kaybetmesinden korkuyorlardı. Bu yüzden Columbus’un davetini ilk başta reddeden ancak, “Stones in Pockets” adlı tiyatro oyununda filmin yapımcısı David Heyman ile senaryo yazarı Steve Kloves‘la karşılaştıktan sonra bunu bir kez daha düşünüp olumlu yönde karar veren Alan ve Marcia, Daniel’in rolü kabul etmesi için bazı şartlar öne sürdüler. Oğullarının mümkün oldukça medyadan uzak tutulmasını ve normal bir hayat sürmesini isteyen çift, yapımcının bu şartları kabul etmesiyle Radcliffe’in seçmelere girmesine izin verdiler.

2000 yılının ağustos ayında Radcliffe’le birlikte, Emma Watson ve Rupert Grint‘in de Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde oynayacağı açıklandı ve büyük bir bütçe ayrılarak çekilen film, 16 Kasım 2001’de izleyiciyle buluştu. Seçmeleri kazanmasının ardından gelişen süreci Radcliffe bir röportajında şu şekilde açıklayacaktı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBüyük bir haber olacağını biliyordum ama bu kadar büyük olmasını beklemiyordum, çünkü açıklama yapıldıktan 20 dakika sonra basın kapımızın önündeydi, bu çok komik.

Vizyona girdikten sonra tüm dünyada izlenme rekoru kıran filmin, gördüğü büyük ilgi üzerine aynı oyuncu kadrosuyla Güncel serileri çekildi. 2002‘deki Harry Potter and the Chamber of Secrets‘ın ardından 2004‘te Harry Potter and the Prisoner of Azkaban izleyiciyle buluştu. Yine 2002‘de Variety Club ‘Ödül’ töreninde en iyi Güncel oyuncu adayı olarak gösterilen Radcliffe bu ödülün sahibi oldu ve Time Kids tarafından “Yılın Kişisi” seçildi.

2005‘te tamamlanan Harry Potter and the Goblet of Fire‘dan sonra serinin Güncel filmi Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007‘de hayranlarıyla buluştu.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 – Jungle (Yossi Ghinsberg) (Sinema Filmi)
2016 – Çakı Gibi (Manny) (Sinema Filmi)
2016 – Sihirbazlar Çetesi 2 (Walter) (Sinema Filmi)
2016 – Köstebek (NateFoster) (Sinema Filmi)
2015 – Victor Frankenstein (Igor) (Sinema Filmi)
2015 – Trainwreck (Sinema Filmi)
2013 – Ya Aşksa? (Wallace) (Sinema Filmi)
2013 – Kill Your Darlings ( Allen Ginsberg) (Sinema Filmi)
2013 – Boynuzlar (Ig Perrish) (Sinema Filmi)
2012 – Siyahlı Kadın (Arthur Kipps) (Sinema Filmi)
2012 – A Young Doctor’s Notebook (Young Doctor) (TV Dizisi)
2011 – The Reunion (Sinema Filmi)
2011 – Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: 2(Harry Potter) (Sinema Filmi)
2010 – National Movie Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2010 – Harry Potter ve Ölüm Yadigarları : 1 (Harry Potter) (Sinema Filmi)
2008 – Harry Potter ve Melez Prens (Harry Potter) (Sinema Filmi)
2007 – Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoıdaşlığı (Harry Potter) (Sinema Filmi)
2007 – December Boys (Maps) (Sinema Filmi)
2005 – Harry Potter ve Ateş Kadehi (Harry Potter) (Sinema Filmi)
2004 – Harry Potter ve Azkaban Tutsağ… (Harry Potter) (Sinema Filmi)
2002 – Harry Potter ve Sırlar Odası (Harry Potter) (Sinema Filmi)
2001 – Panama Terzisi (Mark Pendel) (Sinema Filmi)
2001 – Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter) (Sinema Filmi)
1991 – Días De Cine (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Bölüm)

İçeriği Oyla

Yorum yapın