Anasayfa » Genel » Dalida Kimdir?

Dalida Kimdir?

Dalida, 17 Ocak 1933’te Kahire’de, Mısır‘da Yolande Christina Gigliotti olarak doğdu. Lucien Morisse ile ilk evliliğini yaptı. 3 Mayıs 1987’de Fransa‘nın Paris şehrinde geride kısa bir not bırakarak intihar etti. Uluslararası bir şarkıcı olmadan önce 1954 Bayan Mısır idi. 70’den fazla altın plak aldı ve platin ve elmas diskleri alan ilk şarkıcı oldu. Dalida profesyonelce […]

Dalida, 17 Ocak 1933’te Kahire’de, Mısır‘da Yolande Christina Gigliotti olarak doğdu. Lucien Morisse ile ilk evliliğini yaptı. 3 Mayıs 1987’de Fransa‘nın Paris şehrinde geride kısa bir not bırakarak intihar etti.
Uluslararası bir şarkıcı olmadan önce 1954 Bayan Mısır idi.
70’den fazla altın plak aldı ve platin ve elmas diskleri alan ilk şarkıcı oldu.
Dalida profesyonelce çok başarılı olmasına rağmen, özel hayatı bir dizi başarısız ilişki ve kişisel problemle doluydu. Ocak 1967’de Dalida, Güncel sevgilisi İtalyan şarkıcı, söz yazarı ve aktör Luigi Tenco ile Sanremo Festivali’ne katıldı. Yaptığı şarkı, Dalida ile birlikte söylediği “Ciao amore ciao” (“Bye Love, Bye”) idi. Ancak vurguladı, Tenco Dalida’nın performansına rağmen başarısız oldu. Tenco, şarkısının final yarışmasından çıkarıldığını öğrendikten sonra 27 Ocak 1967’de intihar etti. Tenco, Dalida tarafından otel odasında sol tapınağında kurşun yarasıyla ve jürisinin ve halkın yarışma sırasındaki seçimlerine karşı olduğunu belirten bir notla bulundu. Eylül 1970’de eski kocası (1956-1961) iyi şartlarda olduğu kişiyle intihar etti, kendini kafasından vurdu. 1975 yılının Nisan ayında, yakın arkadaşı şarkıcı Mike Brant Paris’teki bir daireden ölüme atladı. 28. Dalida Kimdir?Temmuz 1983’te, 1972’den 1981’e kadar sevgilisi olan Richard Chanfray, Renault 25 otomobilinin egzoz gazını soluyarak intihar etti.
Oscar mondial du succès du disque (“Dünya Başarı Kaydetme Oscarı”) ile on iki kez onurlandırıldı, bu ödülü bir kereden fazla kazanan tek Avrupalı şarkıcı oldu.
Aralık 1967’de, ilk intihar girişiminin hemen ardından, 22 yaşında bir İtalyan öğrenci olan Lucio tarafından hamile kaldı. Kürtaj yaptırma kararı onu kısırlaştırdı.
Dünya çapında 170 milyondan fazla albüm sattı.
1997’de, Paris, Montmartre’deki rue Girardon ve rue de l’Abreuvoir’in köşesi Place Dalida olarak açıldı ve sanatçının hayranlarının akınına uğradı
Mısırlıydı. Kahire’den İtalya’ya göç etmelerinin etkisi ile Fransızca’da güçlü bir İtalyan aksanıyla şarkı söyledi.
Dalida ’nın En Bilinen Eserleri
Si je pouvais revivre un jour ma vie

Histoire d’un amour

Guitare et tambourine (Holiday in naples)

Inconnu mon amour

Ciao ciao bambina

Gondolier (With all my heart)

Bambino (Guaglione)

Buenas Noches Mi Amor

Je pars (Alone)

Love in Portofino (A San Cristina)

Adieu monsieur mon amour

Rendez-vou au lavandou

Non giocarti dell’amore

Le chanson d’ orphee (Manha do carnaval)

Des millions de larmes

L’acqua viva

Come prima (Tu me dannes)

Ce se rait dommage

Adonis

Gli zingari (Les gitanes)

Il venditore di felicità

Du moment qu’ on s’aime (Piccolissima serenata)

Scoubiddu

Je te tendra les bras

Mes freres – Manhattan spiritual

La canzone di orfeo (Manha do carnaval)

Marie Marie

İçeriği Oyla

Yorum yapın