Anasayfa » Genel » Cantekin Arefeoğlu

Cantekin Arefeoğlu

Cantekin Arefeoğlu Biyografisi

Cantekin Arefeoğlu, 1945 yılında Sivas‘ta doğmuştur. Babası Lütfü Arefeoğlu, annesi Hüsniye Arefeoğlu ’dur. Gülsevin Şâmilgil, Gültekin Arefeoğlu, Gülcan Böke adlrında kardeşleri vardır. İlköğrenimini İstanbul Samatya İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Kuleli Askeri Lisesi’nde bitirdi. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’ni bitirdi.

Cantekin Arefeoğlu, müzik hayatına 1960 senelerin ortalarında Hitit Show Orkestrası, Diplomatlar gibi acemi orkestralarda solist olarak başladı.

O dönemin popüler müziği rock’n roll, soul ve blues sound’larından etkilenen Cantekin Arefeoğlu, profesyonel olarak 1966 yılında Siluetler orkestrası ile çalışmaya başladı.

Cantekin Arefeoğlu, 1967 yılında Yalçın Ateş ile müzik ve sahne çalışmalarına devam etti. 1968 yılında Yalçın Ateş ’in kurduğu Atilla Aksel piyano, Teoman Erzurumlu gitar, Norayr Demirci kontrbas, Melih Çetiner ’den davul oluşan orkestrada vokalistlik yaptı.

Sahne hayatına 1962 yılında başlayan Cantekin, 1971 yılında evlendikten sonra hakikat işi olan diş hekimliğine döndü ve müziği askıya aldı.

İlk 45’lik plağı 1968 yılındaki “Suskun Gece”dir. İlerleyen senelerde 5 adet 45’lik plak daha çıkaran Cantekin Arefeoğlu, 1979 yılında Eurovision Şarkı Müsabakası Finalleri’nde Çetin Kaya‘nın “Ufalamak Olmasa” isimli parçası ile 3. oldu.Cantekin Arefeoğlu‘na vokalde; Bisan Yorulmaz, Gül Akbabagil, Recep Aktuğ ve Nilüfer Kutun ’dan oluşan Kısa Dalga Vokal Grubu eşlik etti.

1982 yılında yine söz ve müziğini Çetin Kaya‘nın, aranjmanını Onno Tunç ’un yaptığı “Zannetme Ki” parçası ile Eurovision Şarkı Müsabakası finallerinde Nilgün Onatkut ile birlikte yer alan Cantekin Arefeoğlu 1982 yılının Aralık ayında “Doğan Günün Ardından” albümünü çıkardı.

1989 yılından itibaren müzik yaşamına bir zaman “Cantekin-Zafer” ikilisi olarak devam etti. Cantekin Arefeoğlu, Zafer Dilek ile birlikte 1950 ve 60’ların bayağılaşmış rock’n roll şarkılarını iki sene boyunca TRT‘deki “Geçmiş Zaman Olur Ki” isimli seri programda açıkladı. 1989 yılında Zafer Dilek ile birlikte Cantekin & Zafer “Geçmiş Zaman Olur Ki / Nostalgic Oldies” adında bir albüm daha çıkardı.

Cantekin Arefeoğlu, 1971 yılında evlendi. Bir çocuğu vardır.

Albümleri :
1968 – Suskun Gece 45 ’lik plak
1982 – Doğan Günün Ardından LP
1987 – Geçmiş Zaman Olur ki Kaset
1989 – Geçmiş Zaman Olur Ki / Nostalgic Oldies Zafer Dilek ile birlikte LP
1994 – Buram Buram Kaset
2013 – Fırtınadır Eser Gönül
2016 – İki Dünya CD

İçeriği Oyla

Yorum yapın