Anasayfa » Genel » Can Akbel Kimdir?

Can Akbel Kimdir?

Can Akbel Biyografisi

Siyah-beyaz televizyon döneminin efsane sunucularındandır.

Can Akbel, 1934 yılında İzmir ’in Karantina semtinde doğmuştur. Ankara Atatürk Lisesi ’nden 1952 yılında mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nde öğrenim görürken 1954 yılında Ankara Radyosu ’nda spiker olarak çalışmaya başladı. Daha sonra meslek eğitimi için Almanya ’ya gitti.

Kayzer Wilhems Üniversitesi ’nden mezun olduktan sonra Batı Almanya Radyo-Televizyonu ’nda bir yıl staj gördü. Almanya ’nın Köln kentinde Federal Basın Dairesi, Almanya ’nın Sesi Radyosu ve kurucusu olduğu WDR Türkçe Bölümü yayın müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Türkiye ’ye döndükten sonra, 1968 yılında deneme yayınına başlayan TRT ’de, redaktör- spiker olarak çalışmaya başladı. TRT daha deneme yayınındayken, spiker olarak çalışmaya başladı. Türkiye bir dönem haberleri hep ondan öğrendi. Yıllarca Güne Bakış haber bültenini sundu. 1999 yılında TRT‘den emekliye ayrıldı.

1970’li yıllarda hazırlayıp sunduğu ‘Güne Bakış‘ adlı haber programı ile büyük ilgi gören Akbel, günümüz gece haberlerinin de temelini oluşturmuştu.

Bahçeşehir Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo-TV Sinema Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak deneyimlerini genç nesillere aktardı.

Can Akbel, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Suna Akbel ile evlidir. Cansu Akbel (d.13 Şubat 1962) adında bir kızı vardır.

Can Akbel, 22 Şubat 2015 tarihinde İstanbul ’da tedavi gördüğü hastanede 81 yaşında vefat etti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın