Anasayfa » Genel » Camille Guerin Kimdir?

Camille Guerin Kimdir?

Camille Guerin Biyografisi

Fransız Veteriner hekim, bakteriyolog ve immünolog.

Fransız bakteriyoloji bilgini. Çalışma arkadaşı Albert Calmette ile birlikte, BCG kısa adıyla bilinen tüberküloz aşısını hazırlamışlardır.

Camille Guerin, 22 Aralık 1872 tarihinde Poitiers, Fransa ’da doğmuştur. Tam adı Jean-Marie Camille Guerin ’dir. Babası 1882 yılında tüberküloz ’dan öldü. Fransa ’da Alfort, Veteriner Okulunda 1892 -1896 yılları arasında okudu.

Camille Guerin, Veteriner hekim olarak mezun olduktan sonra 1897 yılında Lille Pasteur Enstitüsünde Albert Calmette ile birlikte çalışmaya başladı.

1900 yılında Lille Pasteur Enstitüsü’nde laboratuvar başkanlığına atandı. 1905 yılında çiçek hastalığı aşılarının kontrolü için bir yöntem geliştirdi. Bu çalışma ile Tıp Akademisi Komitesi altın madalya ile ödüllendirdi.

1919 yılında Lille Pasteur Enstitüsüne başkan olarak atandı ve 1928 yılına kadar bu görevi yaptı.

1906 yılında Lille Pasteur Enstitüsü ’nde tüberküloz üzerinde çalışmaya başlayan Albert Calmette ve Camille Guerin, iki yıl sonra, hastalıklı sığırlardan alınan tüberküloz basillerinin safra salgısı (öd) katılmış bir kültür ortamında üretildiği zaman, hastalık yapıcı özelliğini yitirdiğini, buna karşılık antikor yapıcı özelliğini koruduğunu gözlemlediler.

Böylece üretilen ve iki araştırmacının adıyla anılan BCG (Bacillus Calmette-Guerin) aşısı on beş yıl sonra insanlar üzerinde denendi ve yaygın aşı uygulamasına başlandı. Başarılı ilk aşı çalışması 1 Temmuz 1921tarihinde Paris’te başladı. Paris Belediye Hastanesinde anneleri tüberkülozlu olan 600 çocuk aşılandı. Hiçbiri hastalanmayınca, aşı uygulaması hızla yayıldı. Ancak Almanya ’nın Lubeck kentinde aşılanan 249 çocuktan 73 ’ü tüberkülozdan ölmüştü. Herkes Güncelden laboratuara kapandı. Uygulamalar ve tüm kayıtlar sabırla didik didik incelendi. Sonunda, Almanya’nın Lubeck kentindeki çocuk hastanesine gönderilen BCG aşısı suşunun içine virülan verem basili karışmıştı. BCG aşısı ile Calmette ve Guerin’in hiç suçu yoktu.

Ancak, Güncel doğmuş çocuklara ağız yoluyla verilen aşı 1930 ’da birçok çocuğun ölümüne neden olmuştu. Güncelden araştırmalara başlayan Calmette, bugün onun adıyla anılan deri tepkimesini (Calmette tepkimesi) bularak özellikle aşının uygulanmasındaki sakıncaları giderdi. Getirdiği çözüm bir tanı yöntemiydi ve çok zayıflatılmış, az miktarda tüberküloz basili deriyi çizerek vücuda verildiğinde yerel bir enfeksiyona yol açıyorsa, hastalığa karşı korunma mekanizmasının geliştiğini gösteriyordu. O tarihten sonra, yalnızca bu denemeye olumsuz yanıt veren çocuklarda deri altına şırıngayla aşı uygulamasına geçildi ve pek çok ülkede tüberkülozun önü alındı.

1939 yılında Tüberküloz karşı Milli Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı oldu. 1948 yılında BCG, birinci Ulusal Kongresi başkanı, 1949 yılında ise Fransa Veteriner Akademisi başkanı oldu. 1951 yılında Tıp Akademisi başkanı oldu.

1950 yılında Illinois Üniversitesi ve Araştırma Vakfı, aşı hazırlamak, dağıtmak ve ABD‘de satmak için lisans aldı. Camille Guerin, öldüğünde Pasteur Enstitüsünün fahri direktörü idi.

Camille Guerin, 1900 yılında Marie Lavergne ile evlenü.

Camille Guerin, 9 Haziran 1961 tarihinde Paris, Fransa ’da 89 yaşında ölmüştür.

İçeriği Oyla

Yorum yapın