Anasayfa » Genel » Bozkurt Kuruç kimdir?

Bozkurt Kuruç kimdir?

Türkiye ’de tiyatronun önemli yapıtaşlarından biri olan Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Ahmet Kudret Hazarbeyoğlu karakterini canlandıran Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bozkurt Kuruç 86 yaşında hayatını kaybetti.

Bozkurt Kuruç Kimdir?

1935 yılında Ankara ’da doğan Bozkurt Kuruç, 1960 yılında Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu.

Devlet Konservatuvarında Mahir Canova, Cüneyt Gökçer, Salih Canar, Nusret Şenbay, Nurettin Sevin gibi ustalardan ders alan Kuruç, mezuniyetinin ardından Ankara Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak görev aldı.

Bozkurt Kuruç kimdir?

Kuruç, 1962-1965 yılları arasında İngiltere ’de rejisörlük eğitimi aldı. Usta sanatçı, Devlet Tiyatrolarında 100 ’den fazla oyunda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı.

Hacettepe Üniversitesine bağlanan Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde öğretim üyeliğine getirilen Kuruç, burada 1987 yılında doçent, 1988 ’de profesör oldu.

Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yapan Kuruç, 1999 ’da ABD ’de Nazım Hikmet ’in “Kuvayi Milliye” adlı eserini İngilizce olarak ABD ’li oyuncularla sahneledi.

1987 ’de İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne, 1988 yılında da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne atanmasının ardından 1989 ’da Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne atanan sanatçı, 1998 ’e kadar bu görevi yürüttü.

1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan sanatçı, 2003 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında Profesör unvanıyla Tiyatro Ana Sanat Dalı öğretim üyeliğinde bulundu.

Kuruç, tiyatro dışında “Kurtlar Vadisi Pusu” başta olmak üzere bazı dizi filmlerde de rol aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın