Anasayfa » Genel » Bekir Pakdemirli

Bekir Pakdemirli

Bekir Pakdemirli Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı.

Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir ’de doğmuştur. Babası esi bakanlardan Ekrem Pakdemirli ’dir. Bilkent üniversitesi İşletme Fakültesi ’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Başkent Üniversitesi ’nde işletme yüksek lisansı, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü ’nde doktora çalışmalarını yürüttü.

18., 19., 20. ve 21. dönem Anavatan Partisi Manisa milletvekili olan babası Ekrem Pakdemirli 23 Haziran 1991 – 20 Kasım 1991 tarihleri arasında Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı, 30 Mart 1989 – 29 Mart 1990 tarihleri arasında Maliye ve Gümrük Bakanı, 21 Aralık 1987 – 30 Mart 1989 tarihleri arasında Ulaştırma Bakanı görevleri yapmıştır.

Bekir Pakdemirli, Gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanında serbest girişimcilik yaptı. Çeşitli şirketlerin kuruluşunda ve yönetiminde bulundu. Türkiye ’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan bir firmada ve halka açık bir gıda firmasında Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. Uluslararası bir gıda şirketi olan McCain Foods‘da üst düzey yöneticilik görevinin ardından, yine aynı şirkette danışmanlık yaptı.

Turkcell, Albaraka Türk Katılım Bankası ve BİM A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliklerini sürdürmekte olan Bekir Pakdemirli, sosyal sorumluluk hassasiyetiyle Tarkem Tarihi Kemeraltı A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanında, Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliği’ni ve Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Üyeliği’ni sürdürmektedir.

Bunun yanı sıra, görsel basında çeşitli ekonomi söyleşilerine katılan Bekir Pakdemirli, aynı zamanda deniz kaptanı, pilot ve amatör telsizcidir. Bekir Pakdemirli, 2013 yılından beri Turkcell Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bekir Pakdemirli, evli ve üç çocuk sahibidir.

Bekir Pakdemirli, 9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın