Anasayfa » Genel » Barış Akarsu Kimdir?

Barış Akarsu Kimdir?

Barış Akarsu Biyografisi

Barış Akarsu, 1979 doğumlu müzisyen. 2004 yılında yapılan Akademi Türkiye Yarışması ’yla tanınan ve aynı zamanda bu yarışmanın birincisi olan Akarsu, Yalancı Yarim adlı televizyon dizisinin de başrolünde.
Barış Akarsu, 29 Haziran 1979 ’da Hatice ve Selahattin Akarsu ’nun oğlu olarak Zonguldak ’ta dünyaya geldi. Bir süre sonra ailesi Amasra ’ya yerleşen Akarsu, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu ve ortaokuldan sonra Amasra Lise ’sine devam etti. Barış Çok küçük yaşlarda şehre gelen müzisyenlerden etkilenerek mızıka, flüt, klavye, gitar gibi çeşitli müzik aletlerini çalmaya başladı. Spora da ilgi duyan Akarsu basketbolla geçen 4 yıl ve karete’nin ardından lise yıllarında Amasra Yelken Kulübü ’nde profesyonel olarak yelkencilik yaptı.

Lisenin ardından müzisyenliğin yanısıra animatörlük de yaparak bi süre Antalya ’da kaldı ve daha sonra Karadeniz Ereğlisi ’ne yerleşerek buradaki barlarda müzisyen olarak çalışmaya başladı. Akarsu diğer yandan buradaki yerel televizyon ve radyo için programlar hazırladı.

2004 ’de arkadaşlarının da ısrarıyla Atv ’de düzenlenen yarışma programı Akademi Türkiye ’ye katıldı. Bu programda izleyicinin yoğun ilgisiyle ve sevgisiyle karşılaşan Akarsu, yarışmanın da birincisi seçildi. Fakat yarışmanın büyük ödülü olarak ilan edilen albüm ve uluslararası yarışma sözleri yerini bulmadı. Kaset yapılmadığı gibi, Monaco’da düzenlenmesi planlanan World Best yarışmasının da iptal edilmesi nedeniyle bu yarışmaya katılamadı. istanbul ’a yerleşen Akarsu, kendi girişimleriyle Ocak 2005‘te “Islak Islak” isimli ilk albümünü çıkardı. Albümden çıkan Islak Islak ve Kimdir O parçaları oldukça beğenilen Akarsu, tüm Türkiye ’de konserler verdi. Ağustos 2006 ’da “Düşmeden Bulutlara Koşmak Gerek” adlı ikinci albümünü piyasaya çıkardı. Bu albümden seçtiği çıkış parçası ise “Vurdum en dibe kadar” isimli parçası oldu.

2006 ’dan itibaren Star kanalında yayınlanmaya başlayan televizyon dizisi Yalancı Yarim ’in başrolünde ekrana geldi. Dizi’de canlandırdığı “Tarık” karakteriyle göz dolduran Akarsu, oyunculukta da iddialı olduğunu göstermiş oldu.

Akarsu, USDER tarafından ”sosyal kalkınma ve dayanışmaya verdikleri öneme göre” verdikleri ödüllerde ROCK Dalında En Güncel Şarkıcı Ödülü‘nü, FUTURE dergisinin Yılın En Sevilen Rock Sanatçısı Ödülü’nü ve CEM KARACA Özel Ödülü‘nü aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın