Anasayfa » Genel » Alessandro Safina

Alessandro Safina

Alessandro Safina Biyografisi

Opera sanatçısı

Alessandro Safina, 14 Ekim 1963 tarihinde İtalya‘nın Toskona bölgesinde bulunan Siena şehrinde doğmuştur. Annesi de babası da bir müzikal yeteneğe sahip yetenekli insanlardı. Alessandro Safina, 17 yaşında Conservatorio di Musica ‘Luigi Cherubini Floransa konservatuarında eğitim almaya başladı ve birkaç yıl sonra Avrupa‘nın en iyi müzik tiyatrolarında solo sahne aldı.

Alessandro Safina, 1989 yılında Mantova’da İtalyan soprano şarkıcı Katia Ricciarelli‘ye adanmış bir yarışma olan ulusalarası ‘Concorso Lirico Internazionale’de Vokal Yarışması’nı birincilikle kazanmasıyla 1990 yılında Giacomo Puccini‘nin La Bohème’inde Katia Ricciarelli‘nin yanında erkek başrol olan ‘Rodolfo’ olarak çıkış yaptı.

“The Barber of Seville”, “The Elixir of Love”, “Rusalka”, “Eugene Onegin” gibi operalarda başrolde yer aldı. Alessandro Safina’nın eşsizliği, doğal sesi ve yaratıcılığı onu uluslarası tanınan bir sanatçı haline getirdi. Opera aryaları seslendirirkenki hayali, klasik sanatı herkes için anlaşılır hale getirmekti. Bunun sonucunda kendisinin de tanımıyla pop müzik, akademik vokal, soul ve müzikalin bir araya geldiği Güncel bir müzik tarzı doğdu; “opera rock”.

Alessandro ayrıca ‘kutsal’ repertuarına da özel bir önem veriyor: Charles Gounod‘un Saint-Denis Bazilikası’nda La Messa’sını ve Giacomo Puccini‘nin La Messa Di Gloria ve La Petite Messe Solennelle’ini yine Katia Ricciarelli‘nin yanında seslendirdi.

Operetlere gelince, Trieste’de Teatro Verdi’de Sissi, Rose Marie, Orfeo All’Inferno ve La Vedova Allegra’yı, Palermo’da Teatro Massimo’da yine Orfeo All’Inferno ve La Vedova Allegra’yı seslendirdi.

2002 yılında “Insieme a te” adlı albümünden çıkan, Luna isimli teklisiyle Hollanda‘da büyük başarı yakalayan Alessandro Safina, 14 Hafta boyunca hit listelerinin zirvesinde kaldı. Albüm 4 kez platinum kazandı ve 36 ülkede yayınlandı.

Alessandro Safina, Sarah Brightman, Elton John, Ewan McGregor, Barbara Hendricks, Sumi Cho gibi isimlerle düetler yaptı.

2001 yılında yönetmen Baz Luhrmann‘ın “Moulin Rouge!” filminde ve soundtrack albümünde bulundu.

2008 yılında Sertab Erener ile ortak konserde bulunan Alessandro Safina, 2015 yılında Meyra ile “Tek Başına” adlı şarkıda düet yapıp single olarak çıkardı.

Alessandro Safina, 3 Nisan 2001 tarihinde dansçı Lorenza Mario ile evlendi, 2011 yılında boşandı. Pietro (d.2002) adında bir oğlu vardır.

2010, 2011 ve 2012 yıllarında Rusya, Ukrayna ve Belarus gibi ülkelerinde kapsamlı turlar yaparak konserler verdi. Aynı yıllarda Lübnan, Meksika, Romanya, Kolombiya ve Tayvan gibi dünyanın diğer birçok yerinde konserler yapıldı.

Haziran 2010’da Lübnan‘ın Beyrut kentinde Alessandro Safina ‘ya ‘En Güncel Uluslararası Sanatçı’ dalında ‘Murex D’Or’ ödülü takdim edildi.

Mart 2011’de Kiev, Ukrayna‘da ‘Yılın Adamı’ ödüllerinin sunumu sırasında ‘Solo Star’ ödülünü ve Nisan 2011’de Kremlin‘deki ‘Ermenistan Müzik Ödülleri’ sırasında ‘Klasik Müziğin Popularizer’ ödülünü aldı.

2013’ten itibaren, Rusya ve Ukrayna‘da ve Katar, BAE, Romanya, Moldavya, Türkiye, Azerbaycan, Letonya, Kazakistan, Lübnan, İtalya, İsrail, Meksika ve Almanya‘da konserler verdi.

Alessandro Safina 2019 yılında, Andrea Bocelli‘nin konuğu olarak Özbekistan ve Romanya’da üç konser verdi.

Alessandro Safina, 25 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Zorlu PSM ’de konser verdi.

Albümleri :
2001 – Alessandro Safina
2001 – Junto A Ti
2001 – Moulin Rouge Soundtrack
2002 – Insieme a Te
2003 – Musica Di Te
2004 – Safina
2007 – Sognami
2015 – Tek başına (Feat Meyra & Enbe Orkestrası)
2015 – Dedicated

İçeriği Oyla

Yorum yapın