Anasayfa » Genel » Ahmet Altan Kimdir?

Ahmet Altan Kimdir?

Ahmet Altan Biyografisi

Yazar, gazeteci. Romanları best seller olmuş, gazeteciliğiyle de oldukça dikkat çekmiştir. Tehlikeli Masallar, Sudaki İz, Aldatmak ve En Uzun Gece yazarın önemli kitaplarından birkaçıdır. Meclis kararı ile Sudaki İz isimli romanı toplatılıp yakılmış ve bu sebepten yargılanan ilk cumhuriyet dönemi yazarı olmuştur. Altan kendisi gibi gazeteci yazar olan Mehmet Altan ’ın ağabeyi, Çetin Altan ’ın da oğludur. Zeynep Bakan adında kız kardeşi vardır.
2 Mart 1950 tarihinde dünyaya geldi. Tam adı Ahmet Hüsrev Altan’dır. Annesinin adı Kerime ve gazeteci yazar Çetin Altan ’ın iki oğlundan biridir. Bir süre Robert Kolej ’e devam ettikten sonra Ankara Koleji ’nde eğitimini sürdüren Altan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ’ni kazandı. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldığı ODTÜ ’den sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ’nden mezun oldu. Altan ’ın Nokta dergisinde başladığı köşe yazarlığı serüveni Hürriyet ve Güneş gazeteleri için yazdığı günlük yazılarla devam etti.

İlk edebi eserini yirmi yedi yaşında kaleme alan Altan, iki kişilik bir piyes yazmıştı: “Paltolu Donkişot”. 1982 yılında da “Dört Mevsim Sonbahar” adlı romanını yazmaya başlayan Altan ’ın romanı o dönem yayıncılık da yapan Müjdat Gezen ’in yayınevinden çıktı. Bu dönemde askerlik görevi için Tuzla ’ya giden Altan ’ın ilk romanı, Akademi Kitabevi Roman Büyük Ödülü”ne lâyık görüldü. Altan kısa bir süre sonra büyük bir eleştiri yağmuruna tutulacak ve hatta müstehcen olduğu gerekçesiyle hakkında toplatılma kararı da çıkacak “Sudaki İz” adlı romanını yazdı. İlk haftasında iki baskı yapan kitap listelerde ilk sıraya yerleşti ve üç ay içinde 9 baskı (45 bin satış) yaptı. Fakat yayımlandığı tarihten dokuz ay sonra toplanması yönünde karar çıktı. İki yıl süren yargılama sonrasında müstehcen bulunduğu için imhasına karar verildi ve roman, kesinleşmiş mahkeme kararının da içinde yer aldığı sansürlü bir basımla Güncelden yayımlandı.

Ahmet Altan 1991‘de üçüncü romanı olan “Yalnızlığın Özel Tarihi”ni yayımladı. Mutsuz insanların arayışlarıyla dolu hayatını anlatan kitap büyük ilgi gördü.

1995 yılında Milliyet Gazetesi ’ne geçen Altan, Neşe Düzel ile birlikte TV için “Kırmızı Koltuk” isimli bir program hazırlamaya başladı. Ancak siyasi nedenlerden dolayı program yayından kaldırıldı ve Altan programdaki sert söylemleri nedeniyle bir buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Milliyet Gazetesi ’nin ardından köşe yazarlığı Güncel Yüzyıl gazetesinde devam eden Altan, sakin bir üslup kullanmıyor, siyasi konulardaki düşüncelerini rahatça dile getirmesi dışında provokatör bir rol oynuyordu. Altan aynı yıl denemelerden oluşan bir kitapla okuyucunun karşısına çıktı: “Gece Yarısı Şarkıları”. Kitaptaki denemeler, bireyin iç çatışmalarını, çelişkilerini, zayıflığını ve gücünü, tutkularını, çılgınlıklarını ortaya koymaktaydı ve 15 baskı yaparak Altan ’ın yazarlık kariyerini Güncelden taçlandırdı. “Kadınları anlayan yazar” olarak anılan Altan ’ın kitapları özellikle bayan okuyucular tarafından büyük ilgiyle karşılanmaktaydı.

1996 yılında “Tehlikeli Masallar” isimli romanıyla okuybir eski sevgiliyle, Güncel bir sevgili arasında gidip gelen bir yalnızın öyküsünü anlattı ve ustaca kurgusuyla Tehlike Masallar o yılın en çok okunan romanlarından biri oldu. Roman tam yüz binin üstünde satış yaptı. Altan çok geçmeden ikinci deneme kitabı olan “Karanlıkta Sabah Kuşları” nı okuruna sundu. Bu kitabında ise toplumun acılarını, öfkelerini ve tutkularını dile getiriyordu. 1998 yılında Altan bir neo-klasik olarak nitelendirdiği ‘Kılıç Yarası Gibi’ romanını okurlarıyla buluşturdu. Romancılığında yepGüncel bir aşama olarak nitelendirilen “Kılıç Yarası Gibi”, insan ilişkilerini, duyguları ve aşkı derinlemesine işleyen bir romandı.

Altan ’ın 2001 yılında yayımladığı “İsyan Günlerinde Aşk” isimli romanı elli bin baskı yaparak piyasaya çıkmıştı. “Kılıç Yarası Gibi” adlı romanının devamı niteliğinde olan romanda 31 Mart Vakası ’nı ele alan Altan, çok satan kitaplarına bir Güncelsini daha eklemişti.

Altan daha sonra sırasıyla Kristal Denizaltı, Ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Aldatmak ve En Uzun Gece isimli romanlarını hayranlarıyla buluşturdu. Halen gazetecilikle birlikte roman yazarlığına devam etmektedir.

2007 yılında yayın hayatına başlayan Taraf gazetesinin kurucularından olup aynı zamanda gazetenin Kum Saati adlı köşesinde, köşe yazarı olarak görev yapmakla birlikte genel yayın yönetmenliğini de üstlenmiştir.

Aralık 2012 tarihinde Yasemin Çongar ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etti.

1968 yılında Günnur Altan ile evlendi. Kerem Altan (d.1980) ve Sanem Altan (d.1972) adlarında iki çocuğu vardır.

Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, İstanbndan FETÖ operasyonu kapsamında 10 Eylül 2016 sabah saatlerinde gözaltına alındı. 12 gün sonra şartlı serbest kaldıktan sonra aynı gün ikinci kez gözaltına alınan gazeteci Ahmet Altan, ‘Darbeye teşebbüs ve ‘FETÖ’ye üye olmak’ suçlarından 22 Eylül 2016 tarihinde tutuklandı.

Ödülleri:
1983 – Akademi Yayınevi Roman Ödülü (Dört Mevsim Sonbahar)
1998 – Yunus Nadi Ödülü (Kılıç Yarası Gibi)
2009 – Leipzig Özgürlük ve Medyanın Geleceği Ödülü
2011 – Uluslararası Hrant Dink Ödülü
2013 – Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü

Romanları:
1982 – Dört Mevsim Sonbahar
1985 – Sudaki İz
1991 – Yanlızlığın Özel Tarihi
1996 – Tehlikeli Masallar
1998 – Kılıç Yarası Gibi
2001 – İsyan Günlerinde Aşk
2002 – Aldatmak
2005 – En Uzun Gece
2013 – Son Oyun
2015 – Ölmek Kolaydır Sevmekten
2015 – Bir Hayat Bir Hayata Değer

İçeriği Oyla

Yorum yapın