Anasayfa » Genel » Agatha Christie Kimdir? Evli mi, Mesleği nedir?

Agatha Christie Kimdir? Evli mi, Mesleği nedir?

Agatha Christie Biyografisi

Agatha Christie, Mary Clarissa Miller, aynı zamanda Mary Westmacott takma adıyla yazan, kitapları 113 dile çevrilen, yüzü aşkın eserin sahibi Christie, tüm zamanların en çok satan İngiliz roman yazarıdır. Belçikalı Dedetktif Hercule Poirot ve Miss Jane Marple karakterlerinin yaratıcısı Christie, romantizm serileri ve çoçuk kitapları da yazmıştır.
15 Eylül 1890 tarihinde, Torquay, Devon‘da, Frederick Alvah Miller and Clarissa Miller‘ın kızları olarak dünyaya gelen Christie, evde eğitim gördü. Çok küçük yaşta annesi tarafından yazmak için cesaretlendirilen Christie, on altı yaşındayken, Paris‘e, şan ve piyano dersleri alacağı bir okula gönderildi.

1914‘de, bir Flying Royal Corps çalışanı olan Archibald Christie ile evlendi. 1919‘da kızları Rosalind, dünyaya geldi.

Christie’nin ilk dedektif romanı, The Mysterious Affair at Styles (Styles’daki Esrarengiz Olay), daha kırkı aşkın romanda karşımıza çıkacak, ünlü Belçikalı dedektif karakteri, Hercule Poirot’u ilk kez kullandığı kitabıydı. Kitap, çeşitli yayınevinlerince geri çevrildikten sonra, 1920‘de, Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi.

Christie ’nin, diğer ünlü dedektz olan, amatör dedektif, Miss Jane Marple, tipik bir İngiliz karakateridir. Poirot, esrarengiz olayları, mantığını ve akılcı methodlarını ve “küçük gri hücreler”ini kullanarak çözerken, Marple, kadınlık içgüdülerine ve empati yeteneğine güvenirdi. Marple ’ın adı, içlerinde ilk olarak, Christie ’nin 1930‘da yazdığı, Murder At The Vicarage (Ölüm Çığlığı) ve son olarak da, 1977 ’de yazdığı, Sleeping Murder (Uyuyan Ölüm) ’ın bulunduğu, on yedi eserde geçmekteydi. Poirot ve Miss Marple karakterlerinin ikisi de sinema ve televizyona uyarlandı.

56 yılda 66 detektif romanının altına imzasını atan Christie ’nin en iyi kitaplarından bazıları, 1934‘de yazdığı, The Murder of Roger Ackroyd (Roger Ackroyd Cinayeti) ve Murder On The Orient Express (Doğu Ekspresinde Cinayet), 1937 ’de yazdığı Death On The Nile (Nil ’de Ölüm) ve 1939 ’da yazdığı Ten Little Niggers (On Küçük Zenci) ’dır. 1977 ’de otobiyografisini yazan Christie, The Mousetrap (Fare Kapanı) gibi, Londra ’da, 30 yılı aşkın süre devamlı olarak sahnelerde oynanan, birçok oyununun da yazarıdır.

Archie Christie ’nin, Nancy Neele adında, daha genç bir kadına aşık olduğunu açıklaması üzerine, 1926 ’da, Christie ’nin evliliği noktalandı. Aynı sene Christie, annesini kaybetti.

1978 ’de, Michael Apted ’in yönetmenliğini yaptığı ve Christie ’yi, Vanessa Redgrave ’in canlandırdığı, Christie ’nin Gerçek hayat öyküsünü konu alan, Agatha filmi, 1926 ’da, Christie ’nin boşanmasından sonra bir süreliğine ortadan kaybolup, Harrowgate Oteli ’nde, Mrs. Neele adı altında yaşamasını konu alır.

1928 ’de sonuçlanan boşanma sürecinin iki yıl sonrasında, Christie, 1927 ’de, Ortadoğu ’ya yaptığı ziyaretler sırasında tanıştığı, arkeolog Max Mallowan ’a, Suriye ve Irak ’daki kazı alanlarına yaptığı yolculuklarda eşlik etti. Daha sonra Mallowan ile evlenen Christie, 1936 ’da Murder in Mesopotaima (Mezapotamya Cinayeti) ve 1937 ’de, Death on the Nile (Nil ’de Ölüm), romanlarını yazdı.1946 ’da yazdığı, Come, Tell Me How You Live kitabında, Christie, kendi arkeolojik maceralarını anlatmıştır.

En verimli dönemi 1920 ’lerin sonu olan Chiristie ’nin, 1930 ’larda, farklı esrarengiz olayları konu alan dört, Dedektif Hercule Poirot ’un hikayelerini yazdığı on dört, Miss Marple ve Müfettiş Battle ’ın hikayelerini yazdığı dört kitabı basıldı. Aynı sene, Harley Quin ve Mr. Marker Pyne hikayelerinin anlatıldığı, iki kitap daha yazan Christie, iki tane de sahne oyunu yazdı.

1936 ’da, Mary Westmacott takma adı altında yazdığı, ilk altı psikolojik romantizm romanı basılan Chiristie, 1937 ’de Howard Carter ’la tanıştığı, Luxor ziyaretinden sonra, 1973 yılına kadar basılmayan, Akhanaton adlı sahne oyununu yazdı. Bu oyun 1979 ’da New York ’da takip eden sene de Londra ’da, Akhanaton and Nefertiti adıyla sahnelendi.

İkinci dünya savaşı sırasında, Londra ’da Univesity College Hospital dispanserinde görev yapan Christie, savaş sonrasında, roman çalışmalarına devam etmesinin yanı sıra, sahnede ve sinemada da başarı kazandı. Witness for the Prosecution (Beklenmeyen Şahit), New York Drama Critics Circle tarafından, 1954-55 sezonunun en iyi yabancı sahne oyunu seçildi.

1967 ’de Christie, İngiliz Araştırma Klübü ’nün başkanı oldu. 1971 yılında İngiltere ’nin en yüksek onur ünvanı olan “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı” nişanını alan Christie, 12 Ocak 1976 ’da, Wallingford, İngiltere ’ de öldü.

©Copyright 2005. Agatha Christie Ltd., a Chorion Company. All rights reserved. – Profil Fotoğrafının aslı Agatha Christie Ltd., a Chorion Company ürünüdür.

İçeriği Oyla

Yorum yapın