Anasayfa » Genel » Abdullah Tanrıkulu

Abdullah Tanrıkulu

Abdullah Tanrıkulu Biyografisi

Abdullah Tanrıkulu 1 Ocak 1979 tarihinde Ağrı‘nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Zengezur köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Abdullah Tanrıkulu, Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Ahmed Arif ve Ahmedê Xani ’den ilham alarak kaleme aldığı kitaplar ile insanlarda büyük bir etki bırakmıştır. İlkokul ve ortaokul eğitimini Doğubayazıt ’ta tamamlayan Tanrıkulu, lise eğitimini ise İstanbul‘da tamamlamıştır.

İstanbul‘da çeşitli meslek gruplarında çalışan Abdullah Tanrıkulu, çalıştığı dönemlerde bir yandan da yazmaya devam etmiştir. Abdullah Tanrıkulu toplamda üç kitap yayımlamıştır: “Zengezur/Esaret Altında”, “Zengezur/Kılıç Atığı” ve “Penaber”. Abdullah Tanrıkulu eserlerinde, zorluklar ile geçen hayatını ve halkının çektiği acıları konu almıştır. Tanrıkulu’nun eserleri, okuyucularında derin bir etki bırakmış ve onların hayatlarına dokunmuştur.

Yazar ve şair olarak tanınan Abdullah Tanrıkulu, sadece kitaplarıyla değil, aynı zamanda çeşitli gazetelerde de yazdığı köşe yazıları ile tanınmıştır. Tanrıkulu’nun Zeytinburnu Gazetesi ve Aksaray Aspirin Gazetesi’nde köşe yazıları yayımlanmıştır.

Abdullah Tanrıkulu ayrıca edebiyat dışında müzik sektöründe de etkili olmuştur. Tanrıkulu, Radyo Z, Atışalanı FM ve Güngören FM radyolarının eski sahibidir. Baran Plak ve Zeytinburnu’nda Baran Türkü Evi’nin yani sıra Bakırköy ve Avşa’da da türkü evleri açmıştır. Ayrıca Müslüm Gürses, Kahtalı Mıçı, Uğur Karakuş, Azer Bülbül, İsmail Özden, Enver Çelik, Sevim Erkılıç, Celal Yarıcı, Cevat Düzgün, Yusuf Harputlu, Ferman Akdeniz, Ali Kızıltuğ, Çoban Ali, Seyfi Doğanay, Salman Salman, Gülşen Bütün, Erol Ağıt, Mustafa Baran, Haluk Levent gibi birçok ün kazanmış sanatçılar ile de çalışmıştır.

Doğubeyazıt ’ta Ehmede Xani Kültür ve Aydınlatma Derneği ’nde bir süre aktif olarak faaliyet gösterdi.

Bunların yani sıra, Tanrıkulu aktif olarak sosyal ve kültürel faliyetlere de katılmıştır. İstanbul‘da ilk Doğubayazıtlılar derneğini (Şirinevler) Bahçelievler’de kurmuştur. Ukrayna Kürt İş Adamları Derneği Başkanlığı, Polonya Kürt İş İnsanları Derneği Başkanlığı, Zeytinburnu Doğubayazıtlılar Derneği Başkanlığı ve HADEP Gençlik Kolu Başkanlığı gibi birçok görevi üslenmiştir.

1998 yılında evlenen Abdullah Tanrıkulu, dört çocuk babasıdır. Baran, Berzan, Berkay ve Berfin isimli çocukları ve 2 torunu vardır.

Tanrıkulu’nun hayatı, örnek bir başarı öyküsüdür. Zorlu koşullara rağmen, yazıları ve müzikal çalışmalarıyla Türk edebiyatına ve kültürüne değerli katkılarda bulunmuştur. Bugün de yurt dışında yaşayan yazar, eserlerini YouTube kanalında sevenleriyle paylaşmaktadır.

Kitapları :
2010- Zengezur/Esaret Altında (Şiir), Yayın Evi: Manifesto Yayınları
2014- Zengezur/Kılıç Atığı (Şiir), Yayınevi : Çatı Yayınları
2021- Penaber (Öykü) Yayınevi : Lis Yayınları

İçeriği Oyla

Yorum yapın